3D Σεμινάριο για το Α2!

Την Πέμπτη 1 Μαρτίου 2018 οι μαθητές του τμήματος Α2 με συνοδούς καθηγητές τη Μαρία Λεβάκου και τον Θωμά Λαζαρίδη παρακολούθησαν εκπαιδευτικό σεμινάριο στον χώρο των εγκαταστάσεων της εταιρίας τρισδιάστατων εκτυπώσεων Θες3D. Το πρόγραμμα που ακολουθήθηκε ήταν ποικίλο και διαμορφωμένο έτσι ώστε τα παιδιά να αποκτήσουν μία ολοκληρωμένη εμπειρία.

Αρχικά έγινε μία γενική ενημέρωση για το τι είναι το 3D Printing και το 3D Scaning, πώς και πού χρησιμοποιείται. Είδαν πώς δημιουργείται ένα αρχείο σε τρισδιάστατη μορφή, παρακολούθησαν πώς λειτουργεί το μηχάνημα SCAN IN THE BOX και σκάναραν κάποια εξαρτήματα. Έπειτα ανακάλυψαν τη λειτουργία του μηχανήματος THE BOBBLE SHOP, στο οποίο μπορούσε κάθε παιδί να σκανάρει το πρόσωπο του και έπειτα να δημιουργήσει το δικό του προσωπικό 3D ομοίωμα.

Αφού ολοκλήρωσαν τον κύκλο με τα μηχανήματα του 3D Scaning, παρακολούθησαν μία αναλυτική ενημέρωση με πρακτικό χαρακτήρα σε κάθε 3D εκτυπωτή. Επιπλέον, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στον χώρο, να δουν την έκθεση την οποία διαθέτει η εταιρία και να ρωτήσουν οποιαδήποτε απορία είχαν.

Τέλος, στα παιδιά δόθηκαν αναμνηστικές εκτυπώσεις, ενώ στο σχολείο θα αποσταλεί μία λιθογραφία με την αναμνηστική τους φωτογραφία.

Μπορείτε να δείτε την ανάρτηση της εταιρίας για την επίσκεψη του σχολείου μας πατώντας εδώ.

Σχολιάστε / Απαντήστε