83ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός στα Μαθηματικά «Ο ΘΑΛΗΣ»

Παρασκευή 11 Νοεμβρίου 2022
Δηλώσεις συμμετοχής μέχρι Τετάρτη 9/11/2022

Η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία (Ε.Μ.Ε.) διοργανώνει τον 83ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό (Π.Μ.Δ.) στα Μαθηματικά «Ο ΘΑΛΗΣ». Σκοπός του διαγωνισμού είναι η καλλιέργεια της μαθηματικής σκέψης και της ευγενούς άμιλλας μεταξύ των μαθητών και των μαθητριών σε ένα καθαρά διανοητικό τομέα αλλά και η επιλογή των μαθητριών και των μαθητών που θα στελεχώσουν τις ομάδες που θα συμμετάσχουν στους Διεθνείς Μαθηματικούς Διαγωνισμούς.

Χρόνος, τόπος διεξαγωγής, διάρκεια

Ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί την Παρασκευή 11 Νοεμβρίου 2022 και ώρες 12:00-14:00 στο χώρο του σχολείου  και σε διαμορφωμένη για αυτόν το σκοπό αίθουσα.  θα έχει διάρκεια δυο (2) ώρες και θα απαρτίζεται  από τρία (3) θέματα πλήρους ανάπτυξης σε κόλλες που θα μοιραστούν στα παιδιά μαζί με τα θέματα και τις οδηγίες του διαγωνισμού.

Ποιοι και ποιες συμμετέχουν

Στον διαγωνισμό αυτόν μπορούν να λάβουν μέρος μαθητές και μαθήτριες όλων των τάξεων του  Λυκείου οι οποίοι και θα πρέπει να δηλώσουν συμμετοχή στον/στην Μαθηματικό της τάξης τους  μέχρι και την Τετάρτη 9 Νοεμβρίου 2022.

Η συμμετοχή στον διαγωνισμό είναι προαιρετική.  Τα στοιχεία των μαθητριών και των μαθητών στις κόλλες καλύπτονται με μαύρα αυτοκόλλητα (ή με άλλον τρόπο) και τηρείται η προστασία προσωπικών δεδομένων των παιδιών που συμμετέχουν.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες που θα διακριθούν στο Διαγωνισμό «Ο ΘΑΛΗΣ», θα κληθούν να διαγωνισθούν όπως και πέρσι στην 40η Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα «Ο ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ» στις 18 Φεβρουαρίου 2023, για να επιλεγεί, μέσω του Προκριματικού Διαγωνισμού, η Εθνική ομάδα που θα λάβει μέρος στην 40η Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα (Μάιος 2023), στην 64η Διεθνή Μαθηματική Ολυμπιάδα (Ιούλιος 2023), στην 27η Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα Νέων (Ιούνιος 2023) και στην Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Κοριτσιών (Απρίλιος 2023).

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!!!!

Σχολιάστε / Απαντήστε