Αδελφοποίηση με το Λύκειο «Ahmet Erdem Anadolu» της Προύσας

Στις 22 – 26 Μαρτίου 2012 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη ομάδας 12 μαθητών και 4 συνοδών καθηγητών στο Λύκειο Ahmet Erdem Anadolu της επαρχίας Nil?fer της Προύσας. Πραγματοποιήθηκαν εκδηλώσεις αδελφοποίησης των σχολείων οι οποίες θα ολοκληρωθούν τον προσεχή Ιούνιο στη Θεσσαλονίκη όταν το σχολείο μας θα φιλοξενήσει αντίστοιχη Τουρκική αποστολή.

Η Προύσα (Τουρκικά: Bursa) είναι η πρωτεύουσα της ομώνυμης Περιφέρειας στην Βορειοδυτική Τουρκία στην περιοχή του Μαρμαρά και σχετικά κοντά στην Κωνσταντινούπολη. Με πληθυσμό περίπου δυόμιση εκατομμύρια κατοίκους, είναι η τέταρτη μεγαλύτερη πόλη της Τουρκίας. Στα βόρεια έχει επίνειο τα Μουδανιά. Φιλοξενεί ένα από τα μεγαλύτερα πανεπιστήμια της Τουρκίας το Uluda? ?niversitesi και αποτελεί κέντρο βιομηχανικής παραγωγής (οι σπουδαιότερες αυτοκινητοβιομηχανίες της Τουρκίας ).

Το σχολείο είναι ένα από τα πιο σύγχρονα και εξοπλισμένα λύκεια της Προύσας και λειτουργεί ως πειραματικό Λύκειο με περισσότερους από 800 μαθητές και 60 καθηγητές.

Σχολιάστε / Απαντήστε