Αρχιτεκτονικός Περίπατος

Μια ηλιόλουστη ανοιξιάτικη ημέρα, Πέμπτη 15 Μάρτη 2018, οι μαθήτριες και οι μαθητές του Γ5 και του Γ6 μαζί με τις συνοδούς καθηγήτριές τους μετά τον απαραίτητο ασφυκτικό συγχρωτισμό στο αστικό λεωφορείο εξέδραμαν στο ιστορικό κέντρο της Θεσσαλονίκης.

Ξεκίνησαν τον αρχιτεκτονικό και ιστορικό τους περίπατο από την οδό Φράγκων. Περιηγήθηκαν στην αυλή του Κρατικού Ωδείου Θεσσαλονίκης (Παλαιά Οθωμανική Τράπεζα), στην Καθολική Εκκλησία και στη Στοά Μαλακοπής, όπου είχαν τη χαρά να διεισδύσουν στο γραφείο του Διευθυντή της Τράπεζας Θεσσαλονίκης των αρχών του περασμένου αιώνα. Ο επόμενος σταθμός τους ήταν στα τρία χάνια της οδού Εδέσσης, εκλεκιστικού και νεοκλασικού ρυθμού: το χάνι Κύρτση, το μέγαρο Νάτσινα και το Μπενσουσάν Χαν. Θαύμασαν τα νεοκλασικά κτήρια στην πλατεία Ελευθερίας, καθώς και το Μέγαρο Στάιν. Ένιωσαν το θαλασσινό αεράκι στη σκιά του παλιού Τελωνείου και με τη θέα του χιονοσκέπαστου Ολύμπου και απόλαυσαν τη βόλτα τους μαζί με τον…τετράποδο φίλο τους στην παραλία της πόλης μας.

Σχολιάστε / Απαντήστε