Βιωματικά εργαστήρια της Α΄ Λυκείου με την μη κυβερνητική οργάνωση «ΑΡΣΙΣ»

Στις 9, 14 και 17 Φεβρουαρίου είχαμε την τιμή να συνεργαστούμε με την μη κυβερνητική οργάνωση «Άρσις», χάρη σε επισκέψεις που εξασφάλισε η κυρία Μητάκου για την Α΄ Λυκείου του σχολείου μας. Μέσα σε ένα διδακτικό δίωρο για το κάθε τμήμα οι εκπαιδευτές της «Άρσις» εφάρμοσαν βιωματικά εργαστήρια αναφορικά με τις εξής θεματικές: «Αναπηρία, αναπηρισμός»,   «Ανθρώπινα δικαιώματα», «Διάκριση και μισαλλοδοξία».

Κάθε εργαστήριο ξεκινούσε με σύντομη συζήτηση, ώστε να γίνει ομαλή η εισαγωγή στη θεματική που αφορούσε κάθε τμήμα, πάντα με την καθοδήγηση των εκπαιδευτών. Στη συνέχεια, πολύ ενδιαφέρουσα ήταν η συμμετοχή των μαθητών και των μαθητριών σε βιωματικές ασκήσεις κατά τις οποίες αποκτούσαν ενσυναίσθηση σε σχέση με τη θεματική που δούλευε το κάθε τμήμα ( μπήκαν στη θέση του ατόμου με αναπηρία, στη θέση του πρόσφυγα που ζητάει άσυλο σε κάποια χώρα, στη θέση του άλλου που σκέφτεται διαφορετικά). Οι βιωματικές ασκήσεις, εκτός από την ενσυναίσθηση, καλλιέργησαν την ενεργητική ακρόαση και τη συνεργασία των μαθητριών και των μαθητών μεταξύ τους μέσα από το παιχνίδι ρόλων. Στη συνέχεια, γινόταν εκτενέστερη συζήτηση όπου τα παιδιά εξέφραζαν τα συναισθήματά τους σχετικά με τη βιωματική άσκηση και το παιχνίδι ρόλων και αντάλλαζαν απόψεις, ενώ από τους συμμαθητές και τις συμμαθήτριές τους έβλεπαν οπτικές που δεν είχαν σκεφτεί ατομικά.

Στο τέλος, τα παιδιά που συμμετέχουν στο πρόγραμμα διαμεσολάβησης κάθε τμήματος ενημέρωσαν τις συμμαθήτριες και τους συμμαθητές τους για το νόημα και τον τρόπο λειτουργίας του προγράμματος, ώστε να αναδειχθεί η χρησιμότητά του ως προς τον ειρηνικό τρόπο επίλυσης διαφορών μεταξύ των μαθητών του σχολείου στο σύνολό του.

Γενικώς, οι μαθήτριες και οι μαθητές έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον για τα εργαστήρια, συνεργάστηκαν δημιουργικά, μοιράστηκαν προβληματισμούς, αντιμετώπισαν σοβαρά όλα τα ζητήματα που προέκυψαν κατά τη διάρκειά τους και διαμόρφωσαν άποψη κατόπιν σκέψης και κριτικής διαδικασίας. Απόλαυσαν τη συμμετοχή τους και αναγνώρισαν τη χρησιμότητα της διαδικασίας για τη ζωή τους εν γένει.

Περισσότερα για τις δράσεις της «ΑΡΣΙΣ» μπορείτε να δείτε εδώ.

Η ομάδα διαμεσολάβησης

Σχολιάστε / Απαντήστε