Επίσκεψη Erasmus+ στο Μπόχολτ

Από 18 έως 24 Φεβρουαρίου 2018 πραγματοποιήθηκε η πέμπτη συνάντηση του σχολείου μας στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+, EduCareFully, στο σχολείο Mariengymasium στο Μπόχολτ (Bocholt) της Γερμανίας. Αρχηγός της συνάντησης ήταν η κυρία Χίζαρη Ζωή (ΠΕ06) και συνοδός καθηγητής ο κύριος Λουκάς Ευάγγελος (ΠΕ03). Οι μαθήτριες που συμμετείχαν ήταν οι: Άρνη Ελευθερία τάξη Γ, Εμμανουηλίδου Σωτηρία τάξη Β και Μπόφτη Δήμητρα τάξη Β.

Το θέμα αυτής της συνάντησης ήταν η Οικονομία, το Εμπόριο και το Μάρκετινγκ. Οι μαθητές από όλες τις χώρες του προγράμματος ασχολήθηκαν με τις εργασίες που είχαν προετοιμάσει: βίντεο ενός εργοστασιακού χώρου με συνέντευξη κάποιου υπευθύνου, αποτελέσματα τριών ερωτηματολογίων με θέμα τις διαφημίσεις από παλιά έως σήμερα και έκθεση με θέμα που πήγαζε από μία ταινία για τις δυσκολίες σύστασης και διατήρησης μιας εταιρείας. Με την καθοδήγηση του υπεύθυνου Γερμανού καθηγητή και οι μαθήτριες και οι μαθητές σε ομάδες μελέτησαν και σύγκριναν όλες τις εργασίες. Για κάθε εργασία παρουσίασαν την τελευταία μέρα τα συμπεράσματα τους σε μορφή PowerPoint. Για τους περισσότερους μαθητές ήταν η πρώτη φορά που απευθύνονταν σε ευρύ κοινό στα Αγγλικά.

Οι καθηγητές παρακολουθούσαν κάθε μέρα διάφορα σεμινάρια όπως: απογευματινή απασχόληση και μελέτη αδύναμων μαθητών, νέες μέθοδοι διδασκαλίας Οικονομίας και Μάρκετινγκ, επαγγελματική καθοδήγηση, δίγλωσση εκπαίδευση και τα πλεονεκτήματά της, ενδυνάμωση μαθητών με μαθησιακές δυσκολίες.

Όλοι μαζί ταξίδεψαν στο Ντύσσελντορφ, όπου ξεναγήθηκαν στην παλιά και νέα πόλη. Εκεί επισκέφτηκαν το Μουσείο μοντέρνας τέχνης Kunstammlung NRW-k21 Standehaus και περπάτησαν στις όχθες του Ρήνου.

Επίσης, στο Μπόχολτ όλοι επισκέφτηκαν το μουσείο της τοπικής κλωστοϋφαντουργίας, όπου ένας επιχειρηματίας του κλάδου παρουσίασε μια ιστορική αναδρομή της εξέλιξης μιας βιομηχανίας με τη χρήση των τεχνολογιών.

Ακολούθησε μία ημερήσια εκδρομή στη μεσαιωνική πόλη Paderborn, όπου επισκέφτηκαν το μεγαλύτερο παγκοσμίως Μουσείο Υπολογιστών, Heinz Nixdorf Museum. Οι μαθητές σε δύο ομάδες ασχολήθηκαν με τη Ρομποτική και την τρισδιάστατη εκτύπωση. Οι καθηγητές ξεναγήθηκαν στο μουσείο και απόλαυσαν την εμπειρία  παιχνιδιού και ξενάγησης από ρομπότ.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τις μαθήτριές μας για το ήθος και την ευγένειά τους, καθώς και για το ενδιαφέρον τους σε όλες τις εργασίες!

Σχολιάστε / Απαντήστε