Επίσκεψη στο Momus – Μουσείο Φωτογραφίας Θεσσαλονίκης

Την Πέμπτη 19  Ιανουαρίου, οι μαθήτριες και οι μαθητές του Γ2 τμήματος μαζί με τις κυρίες μας Γκιοτλή και Γκαγκανιάρη κάναμε κάτι διαφορετικό για μια μέρα. Πραγματοποιήσαμε εκπαιδευτική επίσκεψη στο MOMus-Μουσείο Φωτογραφίας της πόλης μας! Εκεί ξεναγηθήκαμε στην έκθεση «Ο Φρεντ Μπουασονά και η Μεσόγειος. Μια φωτογραφική Οδύσσεια», είδαμε τον κόσμο με τα μάτια του και την Τέχνη της Φωτογραφίας με έναν διαφορετικό, διαδραστικό, ενδιαφέροντα τρόπο! Παράλληλα, περπατήσαμε στα γνωστά σε όλες και όλους σοκάκια της πόλης μας και μάθαμε τα κρυμμένα μυστικά τους και την ιστορία τους. Ήταν η κατάλληλη ευκαιρία ν’  αφήσουμε τη σκέψη μας να χαλαρώσει και να ταξιδέψει μακριά από τα βιβλία, στον κόσμο της Τέχνης, της Παρέας και της Διασκέδασης για μια ημέρα!

Βένια Καραγκιόζη

Σχολιάστε / Απαντήστε