Βυζαντινός περίπατος

Την Τρίτη 24 Απριλίου 2018 οι μαθητές των τμημάτων Α3 και Α7 και οι συνοδοί καθηγητές Τριανταφυλλιά Παλαιοχωρινού, Σαλίκα Μαρία και Τσοκανάρας Γιώργος  πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στα βυζαντινά κάστρα της Θεσσαλονίκης.

Ξεκινώντας από το φρούριο του Επταπυργίου, το γνωστό Γεντί  Κουλέ, που χρησιμοποιήθηκε ως φυλακή, κατευθυνθήκαμε στον Πύργο Τριγωνίου και απολαύσαμε την υπέροχη θέα της πόλης. Στη συνέχεια μεταβήκαμε στη Μονή Βλατάδων, το μοναδικό μοναστήρι της βυζαντινής περιόδου που εξακολουθεί να λειτουργεί μέχρι σήμερα.

Επόμενος σταθμός μας η Μονή Λατόμου, γνωστή  σήμερα ως Ναός του Οσίου Δαυίδ, όπου και   θαυμάσαμε το περίφημο ψηφιδωτό της κόγχης με το Χριστό σε εφηβική ηλικία. Στη διαδρομή προς το κέντρο της πόλης σταματήσαμε στο Ναό  του Προφήτη Ηλία και της Αγίας Αικατερίνης. Τελευταίος σταθμός της περιήγησής μας  ο Ναός του Αγίου Δημητρίου με τις κατακόμβες.

Σχολιάστε / Απαντήστε