Διάκριση & Συμμετοχή στο συνέδριο πληροφορικής

Στις 25 Απριλίου στο Κέντρο Διάδοσης Επιστημών «Νόησις», οι μαθητές του τμήματος Γ4 του μαθήματος επιλογής «Πολυμέσα & Δίκτυα» συμμετείχαν στο 5ο μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής Κεντρικής Μακεδονίας. Η εργασία τους προκρίθηκε ανάμεσα σε δεκάδες εργασίες πληροφορικής σχολείων της κεντρικής Μακεδονίας και είχε τίτλο «Οι περιπέτειες του Μάκη ? παιχνίδι δημιουργημένο στο Scratch».

Η εργασία αφορά ένα παιχνίδι περιπέτειας του οποίου οι εικόνες και οι ήχοι σχεδιάστηκαν με τη χρήση διαφόρων εργαλείων πολυμέσων (photoshop, audacity κ.λπ.) ενώ το σενάριό του προγραμματίστηκε στο περιβάλλον οπτικού προγραμματισμού ?Scratch?.

Στις εγκαταστάσεις του «Νόησις» διαμορφώθηκε χώρος επίδειξης όπου μικροί και μεγάλοι διασκέδασαν παίζοντας με τον «Μάκη» και παρακολούθησαν σύντομη παρουσίαση του τρόπου προγραμματισμού του. Την αποστολή συνόδευσαν οι καθηγητές πληροφορικής Λεβάκου Μαρία και Μάστορας Θεόδωρος.

Σχολιάστε / Απαντήστε