Εκδρομή της Α΄ στην Κέρκυρα

Η σχολική χρονιά για την Α΄ Λυκείου έκλεισε με τον πιο όμορφο τρόπο. Λίγες μέρες μετά τις διακοπές του Πάσχα πραγματοποιήσαμε την πενθήμερη εκδρομή μας στην Κέρκυρα. Το διάστημα από 3 ως 7 Μαΐου, 116 μαθητές και μαθήτριες της Α΄ Λυκείου ταξίδεψαν στη Κέρκυρα με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών Βαγγελή Βαρβάρας, Λαζαρίδη Θωμά, Λεβάκου Μαρίας, Ριζούδη Απόστολου, Σιφνιού Ευγενίας και Τσοκανάρα Γιώργου.

Γνωρίσαμε τις ομορφιές της αρχόντισσα του Ιονίου περπατώντας στα όμορφα καντούνια μιας πόλης που θυμίζει περισσότερο Ιταλία πάρα Ελλάδα. Πήγαμε στο Κανόνι, στη μονή Βλαχερνών, στο παλάτι Μον Ρεπό και στο Ποντικονήσι.

Απολαύσαμε τον καταγάλανο κόλπο της Παλαιοκαστρίτσας, όπου επισκεφτήκαμε το ενυδρείο της περιοχής με τα διάφορα θαλάσσια είδη του και τα ερπετά. Γνωριστήκαμε με το ινγκουάνα, τον κ. Γιώργο, ο οποίος μας άφησε να τον χαϊδέψουμε. Στη συνέχεια γνωρίσαμε το εργοστάσιο παραγωγής Κουμ κουάτ Λάζαρη, όπου είχαμε την ευκαιρία να δοκιμάσουμε ντόπια προϊόντα τους καθώς επίσης και να ενημερωθούμε για τον τρόπο παραγωγής τους.

Κάναμε και μια στάση στο πιο «ζωντανό» μουσείο της Κέρκυρας. Το Casa Parlante, το οποίο είναι ένα αρχοντικό του 19ου αιώνα, ζωντανεύει και διηγείται την ιστορία του και  αναπαριστά την καθημερινότητα των ευγενών του νησιού σε όλες τις εκφάνσεις της. Με κινούμενες ανθρώπινες φιγούρες ρομποτικής τεχνολογίας, αλλά και με την πιστή διακόσμηση και επίπλωση.

Τέλος γίναμε για λίγο πειρατές και ταξιδέψαμε με ένα πειρατικό καράβι, το Black Rose, μέσα από το οποίο είδαμε όλα τα σημαντικά αξιοθέατα της καταπληκτικής ακτογραμμής της παλιάς πόλης, τα δύο ενετικά φρούρια, το Kings Palace, το Φαληράκι, τον κόλπο της Γαρίτσας, τον Ανεμόμυλο, το Mon Repo Palace και φτάσαμε μέχρι το μοναστήρι της Βλαχέρνας και στο Ποντικονήσι. Η εκδρομή μας έκλεισε με μια επίσκεψη στα Ιωάννινα πριν την επιστροφή μας στην Θεσσαλονίκη.

Και φυσικά γευτήκαμε τις νοστιμιές του νησιού και διασκεδάσαμε με την καρδιά μας. Ευτυχώς είχαμε τον καιρό σύμμαχο μας. Ευχαριστούμε τους μαθητές και τις μαθήτριες μας για την άψογη συμπεριφορά τους και ανανεώνουμε το ραντεβού μας για του χρόνου!

Σχολιάστε / Απαντήστε