Eπίσκεψη σε Δικαστικό Μέγαρο και ΕΠΑΘ

Οι μαθητές του Α5 μαζί με τις καθηγήτριες Τεπελίδου Σοφία και Παλαιολόγου Βικτώρια,  στις 6 Φεβρουαρίου 2015 πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Δικαστικό Μέγαρο Θεσσαλονίκης.

Συναντήθηκαν με την Δικηγόρο κυρία Παρασκευή Πέξα, Γ. Γραμματέα του Δ.Σ. της Ε.Π.Α.Θ (Εταιρεία Προστασίας Ανηλίκων Θεσσαλονίκης) και είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την εκδίκαση υπόθεσης ενώπιον του Τριμελούς Πλημμελειοδικείου. Κατά τη διάρκεια της εκδίκασης η κυρία Π. Πέξα  ερμήνευε στους μαθητές την όλη διαδικασία και τα αδικήματα που αφορούσε η συγκεκριμένη υπόθεση.

Στη συνέχεια οι μαθητές συνομίλησαν με την Εισαγγελέα Ανηλίκων κυρία Τσιαρδακλή Δήμητρα και διαπίστωσαν ότι καθημερινές πρακτικές (όπως : φωτογράφηση ή βιντεοσκόπηση ατόμου χωρίς τη συγκατάθεσή του ή και ανάρτηση τους σε τρίτους και σε μέσα κοινωνικής δικτύωσης, καταγραφή αρνητικών σχολίων δημοσίως, κατάληψη σχολικού κτιρίου, μαγνητοφώνηση συνομιλίας εν αγνοία του συνομιλητή, οδήγηση από ανήλικο χωρίς δίπλωμα κ.λ.π.) αποτελούν άδικες πράξεις, οι οποίες διώκονται ποινικά.

Ευχάριστη έκπληξη για τους μαθητές  ήταν η στάση μας στο εστιατόριο «ΜΝΗΜΕΣ ΓΕΥΣΕΩΝ», όπου γεύτηκαν τα χειροποίητα προϊόντα της κουζίνας τους. Τους ευχαριστούμε πολύ, τόσο για το ποιοτικό προϊόν, όσο και για τη φιλοξενία τους.

Η εκπαιδευτική επίσκεψη ολοκληρώθηκε στο χώρο της Ε.Π.Α.Θ όπου οι μαθητές συζήτησαν και ενημερώθηκαν από την κοινωνική λειτουργό κα Χρυσή Γρηγοριάδου,  για την παραβατικότητα των ανηλίκων, την πρόληψη και την αντιμετώπισή της, καθώς και για το έργο και τις δράσεις της εταιρείας. Ταυτόχρονα, γνώρισαν τόσο τον εξοπλισμό, όσο και τον χώρο όπου, μαζί με τους εθελοντές του Συλλόγου Φίλων-Εθελοντών της Ε.Π.Α.Θ., γίνονται  τα δημιουργικά εργαστήρια με τους ανήλικους παραβάτες.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε την Ε.Π.Α.Θ, το τμήμα Ανηλίκων της Εισαγγελίας Πρωτοδικών Θεσσαλονίκης και κυρίως την κυρία Παρασκευή Πέξα, γι?αυτή την πρωτοπόρα δράση, η οποία συμβάλλει στην αφύπνιση των νέων για τα δικαιώματά τους, αλλά και για τις υποχρεώσεις τους.

Σχολιάστε / Απαντήστε