3η ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ ERASMUS ΤΟΥ 3ου ΓΕ.Λ ΕΥΟΣΜΟΥ ΣΤΟ ΝΑΖΑΡΕ ΤΗΣ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑΣ

Τέσσερις άοκνες μαθήτριες και δύο  καθηγήτριες, αρχηγός Ζωή Χίζαρη και συνοδός Μαρία Μητάκου, ταξίδεψαν από τις 13-18 Φεβρουαρίου 2023, στο Escola Básica e Secundária Amadeu Gaudêncio στο παραθαλάσσιο χωριό Nazare κοντά στη Λισαβόνα της Πορτογαλίας.

Οι παρουσιάσεις μας είχαν θέμα τους παραδοσιακούς χορούς και τραγούδια της Ελλάδας καθώς και τα έθιμα του καρναβαλιού από την Αρχαία Ελλάδα έως σήμερα. Η αίθουσα γέμισε με άρωμα και  μουσική της πατρίδας μας.

Ξεναγηθήκαμε στην πόλη του Nazare με τα πιο ψηλά κύματα του πλανήτη σύμφωνα με το βιβλίο Ρεκόρ Γκίνες , στην Πανεπιστημιούπολη Coimbra, στην Batalha και Alcobaça. Οι μαθήτριες φιλοξενήθηκαν σε σπίτια των μαθητών και απόλαυσαν ζεστή φιλοξενία από ευγενικές και δοτικές οικογένειες.

Η τελευταία μας διανυκτέρευση ήταν στην Λισαβόνα  με ημερήσια ξενάγηση στα αξιοθέατα της πόλης.

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ ΤΟΥ 3ου ΓΕ.Λ ΕΥΟΣΜΟΥ:

Το Erasmus για εμένα ήταν, το λιγότερο, μια εμπειρία ζωής. Το γεγονός ότι μείναμε σε σπίτια μαθητών έκανε την εμπειρία αυτή ακόμα πιο ξεχωριστή και σημαντική. Η Nazare είναι μια πανέμορφη πόλη με υπέροχους και φιλόξενους ανθρώπους. Η εμπειρία είναι απλά αξέχαστη.  Πήγαμε σε πανέμορφες εκκλησίες και τεράστια πανεπιστήμια σε υψώματα στην άκρη της πόλης και καθίσαμε για  ώρες  στην άμμο του ατλαντικού και μιλούσαμε. Δεν περίμενα ποτέ ότι θα μπορούσα να αναπτύξω μια αδελφική σχέση με παιδία που ξέρω μόνο μια εβδομάδα και να που το έκανα. Δοκιμάσαμε κάθε είδος παραδοσιακών φαγητών και ήμασταν ανοικτές σε κάθε νέα περιπέτεια. Το Erasmus για εμένα είναι από τα καλύτερα (ίσως και το καλύτερο)  πράγμα που συνέβη στο λύκειο.

Δανάη

Είχα την ευκαιρία να συμμετάσχω σε αυτό το πρόγραμμα ανταλλαγής μαθητών στη Nazare της Πορτογαλίας και πραγματικά χαίρομαι που το έκανα! Οι δραστηριότητες και οι εκδρομές ήταν φανταστικές αλλά ακόμη πιο υπέροχες ήταν οι σχέσεις μας με τα παιδιά και οι φιλίες που αναπτύξαμε, οι οποίες είναι φιλίες ζωής! Είχαμε την ευκαιρία να γνωρίσουμε από κοντά την κουλτούρα και τον τρόπο ζωής των υπόλοιπων χωρών και ίσως να μάθουμε και λίγο από κάθε γλώσσα ! Εξασκήσαμε τα αγγλικά μας και κερδίσαμε αυτοπεποίθηση, αφού γνωρίσαμε πάρα πολύ κόσμο, στον οποίο είχαμε να παρουσιάσουμε και την εργασία μας. Μέσα από αυτήν, εργαστήκαμε ομαδικά, αποκτήσαμε νέες δεξιότητες στον υπολογιστή, αλλά μάθαμε και πράγματα για τη δική μας κουλτούρα, καθώς και συμβουλές από τις καθηγήτριές μας για το πώς πρέπει να γίνεται η παρουσίαση στο κοινό, οι οποίες θα μας φανούν πολύ χρήσιμες και στο πανεπιστήμιο! Επομένως, δεν είναι μια απλή σχολική εκδρομή, αλλά έχει πολλαπλά οφέλη και είναι, θεωρώ εμπειρία ζωής!

Θα ήθελα να ξαναζήσω μια παρόμοια εμπειρία! Σας το συστήνω ανεπιφύλακτα!

Μαρίζα

Όταν η καθηγήτρια μας, μας ανακοίνωσε πως θα πάμε στην Πορτογαλία, πετάξαμε από την χαρά μας. Περιμέναμε πώς κα πώς να αρχίσουμε τις προετοιμασίες μας. Μάλιστα, εμείς είχαμε την ευχάριστη ευκαιρία να μας φιλοξενήσουν οι Πορτογάλοι μαθητές. Η οικογένεια που με φιλοξένησε, ήταν φιλόξενοι και με έκαναν να αισθανθώ οικία. Τα παιδιά ήταν πολύ ενθουσιασμένα και ήθελαν να αισθανθούμε άνετα. Όλοι οι Πορτογάλοι μαθητές, μας ξενάγησαν στην περιοχή τους και στις γύρω πόλεις. Μας μύησαν στην πορτογαλική κουλτούρα, ανοίγοντάς μας τους ορίζοντές μας. Αξιοσημείωτο είναι να αναφέρω, πως την περίοδο που επισκεφτήκαμε την Πορτογαλία, γνωρίσαμε το καρναβάλι τους και ο χορός και το τραγούδι μας έκανε να έρθουμε όλο και πιο κοντά.

Το Erasmus+, ήταν μια εμπειρία, η οποία θα μείνει αξέχαστη στη μνήμη μου. Με έκανε να γνωρίσω νέους ανθρώπους τους οποίους , υπό άλλες συνθήκες δεν θα τους γνώριζα. Ήταν μια εμπειρία που αξίζει να την ζήσει ο καθένας μας. Θα ήθελα να ευχαριστήσω τις καθηγήτριες μας, που μας συνόδευσαν και μας έδωσαν απλόχερα την ευκαιρία, να ζήσουμε την εμπειρία αυτή. Και Παρά τις αναποδιές που μας έτυχαν, το χαμόγελο δεν έφυγε από τα χείλη μας.

Σοφία

Πρόσφατα μου δόθηκε η δυνατότητα να πραγματοποιήσω έναν από τους μεγαλύτερους στόχους της ζωής μου , να ταξιδέψω με το πρόγραμμα Erasmus στο εξωτερικό. Το ταξίδι μας στην Πορτογαλία ήταν μια ανεπανάληπτη εμπειρία, γεμάτη με πανέμορφες εικόνες , ανθρώπους και αναμνήσεις που θα μείνουν χαραγμένες στην μνήμη μας για μια ολόκληρη ζωή. Το Erasmus αποτέλεσε μια ευκαιρία για να γνωρίσουμε έναν νέο πολιτισμό,  μια διαφορετική κουλτούρα,  να έρθουμε σε επαφή με τα ήθη,  τα έθιμα,  την καθημερινή ζωή των Πορτογάλων, ενώ ταυτόχρονα μας βοήθησε να βελτιώσουμε σημαντικά τη χρήση της αγγλικής γλώσσας τόσο στο προφορικό όσο και στο γραπτό λόγο, καθώς επίσης μας έδωσε την ευκαιρία να εμπλουτίσουμε τις γνώσεις μας και σε άλλες ξένες γλώσσες του κόσμου.

Επιπλέον μάθαμε να δουλεύουμε σαν ομάδα και να συνεργαζόμαστε προκειμένου να πετύχουμε τους κοινούς μας στόχους . Περιηγηθήκαμε σε πολλά από τα αξιοθέατα και μνημεία της Πορτογαλίας , αποκτήσαμε γνώσεις και θαυμάσαμε την ιστορία και τον πολιτισμό της. Το σημαντικότερο όμως κομμάτι του ταξιδιού μας ήταν ότι γνωρίσαμε υπέροχους ανθρώπους και δημιουργήσαμε φιλίες που θα διαρκέσουν μια ολόκληρη ζωή. Όλοι ήταν πολύ ευγενικοί, φιλόξενοι, και πρόθυμοι να μας βοηθήσουν σε οτιδήποτε χρειαστούμε. Αισθάνομαι  ευγνώμων που είχα την ευκαιρία να είμαι μέρος αυτής της μοναδικής εμπειρίας και οφείλω να ομολογήσω πως το Erasmus μου έδωσε την ευκαιρία να αλλάξω σαν άνθρωπος προς το καλύτερο!

Μαριαλένα

Ευχαριστούμε τη Διεύθυνση του σχολείου μας ,το Σύλλογο Εκπαιδευτικών, το σχολείο Escola Básica e Secundária Amadeu Gaudêncio στο Nazare καθώς και τις ξεχωριστές σε ήθος και προθυμία μαθήτριες του λυκείου μας.

Ακολουθεί η τελευταία μετακίνηση της χρονιάς στη Σικελία.

LONG LIVE CULTURAL DIVERSITY!

LONG LIVE ERASMUS!

#ΣυνεχίζουμεErasmus