eTwinning Club

Το σχολείο μας, στο πλαίσιο του προγράμματος ηλεκτρονικής αδελφοποίησης  μεταξύ Ευρωπαϊκών σχολείων (eΤwinning), υλοποιεί φέτος μια συνεργασία με τα παρακάτω σχολεία μέσω των ακόλουθων εκπαιδευτικών:

1. Antonella Settimi, ITT «Allievi-Sangallo», Italy
  2. Ünsal Saper, Zile Fen Lisesi, Turkey
  3. Gökhan ARIKAN, Kayseri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Turkey
  4. Nancy Gkiotli, 3ο ΓΕΛ ΕΥΟΣΜΟΥ, Greece
  5. Alena Jackowska, LXVIII Liceum Ogólnokształcące im. T. Chałubińskiego w Warszawie, Poland

Ο τίτλος της φετινής μας συνεργασίας είναι BE IN@ture GOeCO. Στόχος του προγράμματος είναι:

• να κινητοποιήσουμε τους μαθητές μας και τις μαθήτριές μας, ώστε να μάθουν την αξία της τεχνολογίας αξιοποιώντας εργαλεία ΤΠΕ στην εκπαίδευση για το περιβάλλον
  • να αναπτύξουν πράσινες δεξιότητες
  • να βελτιώσουν την περιβαλλοντική και οικολογική τους συνείδηση
  • να αναπτύξουν καλλιτεχνικές και ομαδικές δεξιότητες
  • να εξοπλίσουμε τις μαθήτριες και τους μαθητές μας με βασικά κοινωνικά προσόντα και ικανότητες με τέτοιο τρόπο ώστε να ενδυναμωθεί ο ρόλος και η θέση τους μέσα στην κοινωνία ως ενεργών πολιτών για ένα κοινό μέλλον στο Ευρωπαϊκό μας σπίτι.

Θα δουλέψουμε μέσα από δράσεις την έννοια της περιβαλλοντικής ακεραιότητας, του φυσικού μας περιβάλλοντος και των οικοσυστημάτων του. Σκοπός μας είναι η επανασύνδεση με τη φύση μαθαίνοντας για αυτήν με τη βοήθεια της τεχνολογίας και χρησιμοποιώντας το περιβάλλον ως πεδίο συνάντησης πολιτισμών.

Τέλος, οι μαθητές και οι μαθήτριες θα εξασκήσουν τις δεξιότητές τους στην Αγγλική γλώσσα τόσο στον γραπτό λόγο (μέσα από τα forum και τα chat) όσο και στο προφορικό μέσα από την επικοινωνία τους με τις εν λόγω χώρες μέσω τηλεδιάσκεψης (video conference), αλλά και στη χρήση των υπολογιστών και του Διαδικτύου (Web tools 2.0.).  Το έργο θα περιλαμβάνει δραστηριότητες με παραγωγή αντίστοιχων έργων, οι οποίες θα υλοποιηθούν μέσω εθνικών και διεθνών ομάδων συνεργασίας μαθητριών και μαθητών. Το πρόγραμμα θα λαμβάνει χώρα κατά κύριο λόγο μετά το πέρας της λειτουργίας του σχολείου στο πλαίσιο του Ομίλου των Αγγλικών ‘eTwinning Club’, κάθε Τρίτη στις 14.15 και συμμετέχουν μαθητές και μαθήτριες από το Α5, αλλά και από τα 5 τμήματα της Β΄ τάξης.

Γκιοτλή Νάνσυ – Υπεύθυνη Προγράμματος eTwinning ΠΕ06 – ΜΑ

Σχολιάστε / Απαντήστε