Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο Νέων
Δεκέμβριος 2014

Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο Νέων </br>Δεκέμβριος 2014

Το σχολείο μας συμμετείχε για πρώτη φορά στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων και συγκεκριμένα στην 30η Εθνική Συνδιάσκεψη Επιλογής που πραγματοποιήθηκε από τις 19 Δεκεμβρίου έως και τις 21 Δεκεμβρίου στην πόλη μας. Στη συνδιάσκεψη το σχολείο μας εκπροσώπησε ο μαθητής της Α’ τάξης Γιώργος-Άγγελος Παπαϊωάννου.

Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο Νέων είναι μία πανευρωπαϊκή μη-κερδοσκοπική οργάνωση νέων, η οποία λειτουργεί υπό την αιγίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης και του Συμβουλίου της Ευρώπης και οργανώνει εθνικές και διεθνείς συναντήσεις προσομοίωσης της λειτουργίας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου.

Στη συνδιάσκεψη οι μαθητές-σύνεδροι έπρεπε να αναλύσουν το θέμα που δόθηκε στην επιτροπή που ανήκαν, να βρουν τα προβλήματα που μπορεί να επιλύσει η πολιτική που θα ακολουθήσουν, να βρουν τα μέσα με σκοπό να εφαρμόσουν την πολιτική τους, και τελικά να βρουν λύσεις τις οποίες θα παρουσιάσουν στην ολομέλεια του κοινοβουλίου. Ο Γιώργος, ως σύνεδρος του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων, ανήκε στην Επιτροπή Απασχόλησης και Κοινωνικών Υποθέσεων II, με θέμα τον Ευρωπαϊκό Κατώτατο Μισθό.

Την ηλεκτρονική εγγραφή του σχολείου και την προετοιμασία για τη συμμετοχή είχε αναλάβει ο μαθητής υπό την εποπτεία της καθηγήτριας Ευαγγελίας Στεφάνιδου.

Σχολιάστε / Απαντήστε