Υποβολή Αίτησης-Δήλωσης για συμμετοχή στις Πανελλαδικές Εξετάσεις 2023

Οι υποψήφιοι και υποψήφιες (μαθητές και μαθήτριες, καθώς και απόφοιτοι και απόφοιτες) που επιθυμούν να συμμετέχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕ.Λ. για να εισαχθούν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, καλούνται να υποβάλουν σχετική Αίτηση-Δήλωση (Α-Δ) στο διάστημα από Τρίτη 29.11.2022 ως και Δευτέρα 12.12.2022. Πέρα από την καταληκτική ημερομηνία καμία δήλωση δεν γίνεται αποδεκτή.

Η Αίτηση-Δήλωση μαζί με τις σύντομες οδηγίες συμπλήρωσής της θα μοιραστούν στις μαθήτριες και στους μαθητές παράλληλα με τη σχετική ενημέρωση.

Μπορείτε να δείτε ή να κατεβάσετε:

το έντυπο της Αίτησης- Δήλωσης εδώ

και τις σύντομες οδηγίες εδώ

Μετά την ενημέρωση και τη συμπλήρωση του εντύπου, οι μαθητές και οι μαθήτριες θα υποβάλουν τη Αίτηση- Δήλωσή τους στο σχολείο για να καταχωριστεί ηλεκτρονικά, και να πάρουν το ένα από τα δύο αντίγραφα που θα εκτυπωθεί από το ηλεκτρονικό σύστημα myschool. Στο σχολείο θα υποβάλουν την αίτησή τους και οι απόφοιτες και οι αποφοιτοι. Σε περίπτωση αδυναμίας προσέλευσης του ίδιου/της ίδιας υποψηφίου (τελειόφοιτου/ης ή απόφοιτου/ης), την αίτηση μπορεί να υποβάλλει νόμιμα εξουσιοδοτημένος εκπρόσωπός του/της.

Οι υποψήφιοι/ες στην Αίτηση-Δήλωση δηλώνουν:

α) Την Ομάδα Προσανατολισμού, στα τέσσερα (4) μαθήματα της οποίας θα εξεταστούν πανελλαδικά για να έχουν πρόσβαση σε ένα συγκεκριμένο επιστημονικό πεδίο. Τον πίνακα με τα πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα ανά ομάδα προσανατολισμού και επιστημονικό πεδίο μπορείτε να τον δείτε εδώ.

β) Τα ειδικά μαθήματα στα οποία τυχόν επιθυμούν να εξεταστούν.

γ) Αν επιθυμούν να είναι υποψήφιοι/ες σε Στρατιωτικές, Αστυνομικές Σχολές, Σχολές Πυροσβεστικής Ακαδημίας, Λιμενικού Σώματος, σε Σχολές Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού και σε ΤΕΦΑΑ.

Όλα τα στοιχεία που δηλώνουν οι υποψήφιες/ιοι στην Αίτηση-Δήλωση είναι υποχρεωτικά για τη συμμετοχή τους στις πανελλαδικές εξετάσεις, εκτός από την επιθυμία για Στρατιωτικές και Αστυνομικές Σχολές, Σχολές Πυροσβεστικής Ακαδημίας, του Λιμενικού Σώματος και του Εμπορικού Ναυτικού, που είναι απλώς ενδεικτική.

Οι υποψήφιοι/ιες που ενδιαφέρονται για εισαγωγή στα 3 Μουσικά Τμήματα υποβάλλουν εκτός από το έντυπο της Αίτησης-Δήλωσης (σύμφωνα με επιμέρους οδηγίες στις σελίδες 9-11 του ΦΕΚ) και την Αίτηση-Υπεύθυνη Δήλωση για τα 3 Μουσικά Τμήματα, την οποία μπορούν να δουν ή να κατεβάσουν εδώ, ενώ τους κωδικούς των μουσικών οργάνων μπορούν να τους δουν εδώ.

Για όλες τις παραπάνω περιπτώσεις και άλλες που δεν συμπεριλαμβάνονται εδώ μπορείτε να δείτε την Εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας εδώ.

[Μικρογραφία:
Ίβαν Κλιουν