Το 3ο ΓΕΛ Ευόσμου γιόρτασε διαδικτυακά τα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση.

Την Τετάρτη 24 Μαρτίου 2021 πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά γιορτή-αφιέρωμα στα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση με τη μαζική συμμετοχή μαθητών και καθηγητών.

Το ξεκίνημα ήταν πανηγυρικό με το βιντεοκλίπ «Ας κρατήσουν οι χοροί», ενώ η γιορτή συνεχίστηκε με την ιστορική αναδρομή στα βασικά  γεγονότα και πρόσωπα του αγώνα. Η Τέχνη κυριάρχησε στο δεύτερο μέρος με την παρουσίαση  «Το 1821 στη Ζωγραφική» και την έκθεση φωτογραφίας του Σπαρτιάτη Ηλία Περγαντή για το 1821. Μουσικά ακούσματα όπως το «Ζήτω η επανάσταση» σε εκτέλεση του Μπάμπη Τσέρτου και ο «Θούριος» του Ρήγα από τον Νίκο Ξυλούρη πλαισίωσαν την εκδήλωση.   Τη γιορτή ετοίμασε και παρουσίασε η φιλόλογος Τριανταφυλλιά Παλαιοχωρινού.

Σχολιάστε / Απαντήστε