Από το βυζαντινό αποτύπωμα στο ψηφιακό

Τη Δευτέρα στις 27 του Μάρτη, το τμήμα μας  πραγματοποίησε, με συνοδούς τις κυρίες Αποστολάκη και Μπάρτζου, μία εκπαιδευτική εκδρομή στο Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού. Εκεί, μας δόθηκε η ευκαιρία να παρακολουθήσουμε το πρόγραμμα με τίτλο «Γνωρίζω τις Βυζαντινές Σφραγίδες – Από τις Βούλλες στις IPS». Μέσω συζήτησης πληροφορηθήκαμε για το γραφειοκρατικό σύστημα, καθώς και για τη χρήση και την χρησιμότητα των σφραγίδων (Βουλλών) στο Βυζάντιο.

Η παρουσίαση αποτελούταν από δύο στάδια: 1) τη  θεωρία και 2) την πράξη. Στο πρώτο, με τη βοήθεια των μουσειολόγων, μελετήσαμε τα μολυβδόβουλλα και την ιστορική τους εξέλιξη, ενώ στο δεύτερο, αφού χωριστήκαμε σε ομάδες και απαντήσαμε σε ένα ερωτηματολόγιο, εφαρμόσαμε τη θεωρία και δημιουργήσαμε τα δικά μας μολυβδόβουλλα! Μόλις η διαδικασία αυτή ολοκληρώθηκε,  παραλάβαμε τις δημιουργίες μας και  ένα δώρο αναμνηστικό από το μουσείο. Στο τέλος οδηγηθήκαμε στην αίθουσα που είναι αφιερωμένη στο θέμα του προγράμματος που παρακολουθήσαμε, ολοκληρώνοντας το εκπαιδευτικό πρόγραμμα.

Η εκδρομή αυτή, εκτός από το γεγονός ότι  εμπλούτισε τις πληροφορίες του σχολικού βιβλίου, μας έφερε πιο κοντά σαν τμήμα. Όλα αυτά, όμως, δεν θα μπορούσαν να συμβούν χωρίς την υποστήριξη των αξιόπιστων και έμπειρων μουσειολόγων. Γενικά, η εμπειρία αυτή ήταν αξέχαστη και βγήκαμε όλοι κερδισμένοι από αυτήν.

Γκέτση Ραφαηλία και Λεούδη Εύη, μαθήτριες του τμήματος Β4

Σχολιάστε / Απαντήστε