Το Β2 φωτογραφίζει γεωμετρικά σχήματα

Πώς από τη δημοσιογραφική φωτογραφία περάσαμε στην καλλιτεχνική, πώς από τη γλώσσα περάσαμε στα μαθηματικά, πώς από τη γεωμετρία στην τέχνη ούτε που το καταλάβαμε…

Τα παιδιά του Β2 αναζήτησαν γεωμετρικά σχήματα γύρω τους, στο γραφείο του δωματίου και στα βιβλία τους, στο σαλόνι της γιαγιάς, στα λαχανικά που όλως τυχαίως βρέθηκαν μπροστά τους, στο καφέ του Σαββάτου, στη διακόσμηση των τοίχων αλλά και στους ίδιους τους τοίχους, στα πατώματα· κι ακόμη έξω στο μπαλκόνι, στον δρόμο για το σχολείο, σε κάποιον δρόμο πιο μακρινό, σε μια πλατεία, σε μια παραλία. Αναζήτησαν γεωμετρικά σχήματα, εστίασαν σε αυτά και τα αποτύπωσαν σε μια σειρά φωτογραφιών.

Τελικά η γεωμετρία είναι γύρω μας και η τέχνη είναι μέσα μας για να τη μοιραστούμε!

Τις περισσότερες φωτογραφίες των παιδιών του Β2 θα τις βρείτε στο αίθριο του σχολείου· όλες τις φωτογραφίες μπορείτε να τις δείτε στο ακόλουθο e-book:

Τα παιδιά του Β2 φωτογραφίζουν γεωμετρικά σχήματα (calameo.com)

Σχολιάστε / Απαντήστε