Fast fashion. How green are you really?

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 6 / ΑΓΓΛΙΚΑ Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ/ FAST FASHION/ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ

Πόση χαρά όταν οι μαθητές και οι μαθήτριες διαβάζουν ένα ακόμη κείμενο από το βιβλίο των Αγγλικών τους αλλά εμπνέονται και δημιουργούν δικές τους εργασίες με ποικίλες μορφές! Διηγήματα, αφίσες, πόστερ, διαφημίσεις, μπλουζάκια και πολλές παρουσιάσεις powerpoint! Ήταν τόσες πολλές οι εργασίες  που μόνο λίγες μπορέσαμε να στολίσουμε στο σχολείο μας την τελευταία ημέρα των μαθημάτων.

FAST FASHION, ΓΡΗΓΟΡΗ ΜΟΔΑ. HOW GREEN ARE YOU REALLY?? ΠΟΣΟ ΝΟΙΑΖΕΣΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΑΡΑΓΕ και πολλά ακόμη ερωτήματα .

Οι μαθήτριες και οι μαθητές κατανόησαν τη βαθύτερη έννοια της γρήγορης, μαζικής μόδας και των επιπτώσεων της στο περιβάλλον.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες έψαξαν τις ετικέτες των ρούχων τους και αντιλήφθηκαν ότι το 80 έως 100% ήταν φτιαγμένα από πολυεστερικά, πλαστικά υλικά, που τελικό αποδέκτη έχουν το περιβάλλον…

Οι μαθήτριες και οι μαθητές ρώτησαν τους γονείς και τους παππούδες τους και έμαθαν ότι κάποτε τα ρούχα ήταν φτιαγμένα μόνο από φυσικές πρώτες ύλες, βαμβάκι και μαλλί πρωτίστως.

Από τη θεωρία στην πράξη, από τους μύθους της σύγχρονης γρήγορης ζωής στην πραγματικότητα και όλοι μαζί συνειδητά επιλέγουμε, αγοράζουμε, ανακυκλώνουμε και νοιαζόμαστε για τον πλανήτη που μας φιλοξενεί!

Σχολιάστε / Απαντήστε