i-bank store της Εθνικής Τράπεζας

Στις 11 Δεκεμβρίου 2015, οι μαθητές του Α6 και οι καθηγήτριες Τεπελίδου Σοφία και Καρανικολάου Ευδοξία, πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη σε ένα από τα πέντε υποκαταστήματα i-bank storeτης Εθνικής Τράπεζας στην οδό Αριστοτέλους Θεσσαλονίκης. Η επίσκεψη διοργανώθηκε στο πλαίσιο εκπαιδευτικού προγράμματος του Σωματείου Επιχειρηματικότητας Νέων (ΣΕΝ) που συμμετείχαν οι μαθητές.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης στελέχη της τράπεζας εξήγησαν στους μαθητές την δομή της, τα διάφορα τμήματα, τον τρόπο λειτουργίας τους και το ρόλο που παίζουν το καθένα ξεχωριστά για την παροχή υπηρεσιών της.

Ανέφεραν παραδείγματα από την δική τους εμπειρία, τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν και τις χαρές που αισθάνονται σ? αυτόν τον επαγγελματικό χώρο. Επίσης αναφέρθηκαν στις σπουδές, στις ακαδημαϊκές και άλλες γνώσεις που απαιτούνται για το επάγγελμα αυτό. Στη συνέχεια έγινε σύντομη ξενάγηση στους χώρους και στις εγκαταστάσεις της τράπεζας. Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με σύντομη συζήτηση και τη διεξαγωγή διαλόγου όπου οι μαθητές διατύπωσαν τις ερωτήσεις, τις απορίες τους και εξέφρασαν τις απόψεις τους.

Σχολιάστε / Απαντήστε