Στην Κασσάνδρα Χαλκιδικής

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος, πραγματοποιήθηκε η επίσκεψη στις Αγροτικές Φυλακές Κασσάνδρας στη Χαλκιδική!

Την Πέμπτη 26 Απριλίου οι μαθητές της Γ΄ τάξης και οι συνοδοί καθηγητές, ενημερώθηκαν από τον διευθυντή του ιδρύματος, κύριο Δημήτριο Αποστολάκη, για τις συνθήκες κράτησης, την επικοινωνία με τον έξω κόσμο, αλλά και τα προγράμματα εκπαίδευσης και κατάρτισης μέσα στη φυλακή. Επίσης αναφέρθηκε στις διαφορές που υπάρχουν μεταξύ των Αγροτικών Φυλακών και άλλων σωφρονιστικών καταστημάτων, καθώς και στα προβλήματα που αντιμετωπίζουν στο συγκεκριμένο ίδρυμα. Στην περιήγησή τους, στους εξωτερικούς χώρους του καταστήματος, οι μαθητές είδαν και ενημερώθηκαν για το μηχανουργείο, το τυροκομείο, το ξυλουργείο, το βουστάσιο, το ορνιθοτροφείο και για τις διάφορες γεωργικές και κτηνοτροφικές εργασίες που πραγματοποιούνται εκεί.

Στη συνέχεια οι μαθητές  και οι καθηγητές Τεπελίδου Σοφία, Καρανικολάου Ευδοξία, Λεβάκου Μαρία, Σιφνιού Ευγενία, Τσοκανάρας Γεώργιος και Λαζαρίδης Θωμάς επισκέφθηκαν την  Άθυτο  και είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στα παραδοσιακά σοκάκια, να απολαύσουν την καταπληκτική θέα και, φυσικά … υπέροχα μεζεδάκια!

Σχολιάστε / Απαντήστε