3η Διακρατική επίσκεψη ERASMUS+ στην Τουρκία. “ON THE MOVE FOR SOCIAL INCLUSION” Year 2

3η Διακρατική επίσκεψη ERASMUS+ στην Τουρκία. “ON THE MOVE FOR SOCIAL INCLUSION”   Year 2

Από τις 6 έως τις 11 Οκτωβρίου το 3ο ΓΕΛ ΕΥΟΣΜΟΥ πραγματοποίησε την τρίτη κατά σειρά διακρατική επίσκεψη Erasmus+ , στο σχολείο Yildirim Beyazit  Anadolu Lisesi στην πόλη Kirikkale της Τουρκίας. Στη μετακίνηση συμμετείχαν πέντε μαθήτριες  της Γ’ τάξης, οι Α.Κ, Σ.Κ, Κ.Κ., Α.Λ, Σ.Μ  και δύο καθηγήτριες, η αρχηγός  Χίζαρη Ζωή και η συνοδός Παλαιοχωρινού Τριανταφυλλιά.

Κατά τη μέρα της άφιξης οι μαθήτριες συνάντησαν για πρώτη φορά τις μαθήτριες που θα τις φιλοξενούσαν στα σπίτια τους, ενώ οι καθηγήτριες κατέλυσαν σε κεντρικό ξενοδοχείο στο Kirrikale.

Την επόμενη μέρα και πρώτη ημέρα εργασιών, όλες οι αποστολές μετέβησαν στο σχολείο των Τούρκων εταίρων, όπου ξεκίνησε η παρουσίαση των εργασιών του κάθε σχολείου, με θέμα τις διακρίσεις. Παρουσιάστηκαν βίντεο, μονόλογοι, θεατρικά σκετς και τραγούδια, όλα με μηνύματα κατά των διακρίσεων. Ακολούθησε παραδοσιακό, φολκλορικό, ψυχαγωγικό πρόγραμμα από τους μαθητές του σχολείου του Kirikkale καθώς και ανταλλαγή αναμνηστικών δώρων των αποστολών.

Τις υπόλοιπες μέρες  υπήρχε πλούσιο εκπαιδευτικό και πολιτιστικό πρόγραμμα . Ξεναγηθήκαμε στο σχολείο των εταίρων καθώς και στο διπλανό Γυμνάσιο Φυσικών Επιστημών, παρακολουθήσαμε και δοκιμάσαμε τη μοναδική τέχνη του marbiling (μαρμαρογραφίας) σε τοπικό παραδοσιακό εργαστήριο. Επισκεφτήκαμε την πρωτεύουσα της Τουρκίας  Άγκυρα, το μαυσωλείο του Ατατούρκ, και πήραμε γεύσεις των ανατολίτικων πολιτισμών θαυμάζοντας τα εκθέματα του μουσείου   της Άγκυρας. Όμως, δε στερηθήκαμε τα αθλητικά δρώμενα, αφού όλοι οι μαθητές και όλες οι μαθήτριες συμμετείχαν στο Orienteering race στο Orienteering Terrain του Kirikkale, όπου η μαθήτριά μας  Κυριακή  Κ. πήρε την πρώτη θέση και το πρώτο βραβείο στην κατηγορία των κοριτσιών.

Προτού δοθούν τα αναμνηστικά διπλώματα συμμετοχής σε μαθητές και καθηγητές, συνεδρίασαν όλοι οι  εταίροι με σκοπό την οργάνωση των επόμενων δύο μετακινήσεων στην  Ελλάδα και Πορτογαλία. Ορίστηκαν οι ημερομηνίες καθώς και εργασίες μαθητών και καθηγητών .

Το αποκορύφωμα από πολιτιστική, εκπαιδευτική και τουριστική άποψη ήταν η εκδρομή μας στο Nevşehir και Göreme της Καππαδοκίας. Περιηγηθήκαμε στις υπόσκαφες  πόλεις, στα υπόσκαφα μοναστήρια, στην κοιλάδα των νεράιδων και των περιστεριών. Επισκεφτήκαμε τοπικό εργαστήριο κεραμικής τέχνης, όπου και πάλι κάποιες από τις μαθήτριές μας δοκίμασαν να δημιουργήσουν ένα μικρό έργο τέχνης.

Ευχαριστούμε τους συναδέλφους και τη Διεύθυνση του σχολείου Yildirim Beyazit  Anadolu Lisesi στο Kirikkale για τη ζεστή υποδοχή, ξενάγηση και φιλοξενία και τις υπέροχες αναμνήσεις.

Επίσης, τον Διευθυντή του 3ου ΓΕΛ Ευόσμου για τη διαρκή βοήθεια κατά την προετοιμασία και οργάνωση της αποστολής. Τέλος, όλες τις μαθήτριές μας που ήταν συνεργάσιμες, κοινωνικές, ευγενικές, και γι αυτό, απέσπασαν τα θετικά σχόλια των υπολοίπων εταίρων.

ON THE MOVE FOR SOCIAL INCLUSION!!!!!

NEXT STOP: 3rd GE.L. EVOSMOU!!!!!!

Σχολιάστε / Απαντήστε