Επίσκεψη Erasmus+ στη Λισαβόνα

Από 7/5 έως 11/5 πραγματοποιήθηκε η τέταρτη συνάντηση του προγράμματος Erasmus+ στο τεχνικό Λύκειο του συγκροτήματος «Augusto Cabrita» στο προάστιο Μπαρέιρο της Λισαβόνας. Το σχολείο μας εκπροσώπησαν οι καθηγητές Χίζαρη Ζ. και Μάστορας Θ. οι οποίοι παρακολούθησαν σεμινάρια με θέμα τη διδασκαλία με χρήση του περιβάλλοντος ανάπτυξης εφαρμογών scratch, τη δημιουργία εικονικών περιβαλλόντων μάθησης με χρήση εφαρμογών όπως το crazytalk animator και το iClone, καθώς και μια παρουσίαση των τοπικών δράσεων ψυχολογικής στήριξης μαθητών με μαθησιακά προβλήματα. Πραγματοποιήθηκε εκδρομή στον πύργο Πένα της πόλης Σίντρα, εξοχική κατοικία του βασιλιά. Επίσης εκδρομές σε παραλιακά τουριστικά θέρετρα του ποταμού Τάγου αλλά και του Ατλαντικού ωκεανού, καθώς και στο κέντρο της Λισαβόνας όπου έγινε ξενάγηση στη διάσημη μονή του Ιερώνυμου όπου βρίσκεται ο τάφος του Βάσκο ντα Γκάμα και όπου οι Ευρωπαίοι ηγέτες υπέγραψαν το σύμφωνο της Λισαβόνας το 2007. Οι καθηγητές ξεναγήθηκαν επίσης στο δημοτικό μουσείο του Μπαρέιρο μαθαίνοντας την ιστορία της περιοχής. Τέλος, στο σχολείο συζητήθηκαν οι εργασίες της επόμενης συνάντησης στη Λούμπανα της Λετονίας με θέμα τον Αθλητισμό και την Υγιεινή διατροφή και αποφασίστηκε πως η συνάντηση στο Μπόχολτ της Γερμανίας θα πραγματοποιηθεί 18/2/2018 έως 24/2/2018.

Σχολιάστε / Απαντήστε