Επίσκεψη Erasmus+ στη Μαδρίτη

Από 10/12 έως 17/12 πραγματοποιήθηκε η δεύτερη συνάντηση του προγράμματος Erasmus+ στο κολέγιο Χάμπι του Τορεχόν στη Μαδρίτη. Το σχολείο μας εκπροσώπησαν οι καθηγητές Χίζαρη Ζ. και Μάστορας Θ. και οι μαθήτριες Τοπουρτή Χ., Ζαχαρία Κ. και Ρέμπα Σ. Οι καθηγητές παρακολούθησαν σεμινάρια με θέμα την ανταλλαγή καλών πρακτικών στη διδασκαλία με χρήση tablets, στην εφαρμογή τεχνικών όπως η αναποδογυρισμένη τάξη, το gamification, συμμαθητές και γονείς σε ρόλο δασκάλου, οργάνωση και στήριξη μαθητικών κοινοτήτων, αντιμετώπιση του bullying κ.α. Παράλληλα, οι μαθητές ασχολήθηκαν με την ανάλυση των αποτελεσμάτων της έρευνας σχετικά με τον κινηματογράφο, την έκθεση με θέμα τις επιπτώσεις της τεχνολογίας στην καθημερινότητά τους καθώς και με την προετοιμασία μιας αναφοράς με τις εντυπώσεις τους από το σχολείο υποδοχής. Έγιναν εκδρομές στην Αλκαλά, γενέτειρα του Θερβάντες, με το ιστορικό της πανεπιστήμιο, στο Τολέδο, την πρώτη πρωτεύουσα της Ισπανίας όπου έζησε και εργάστηκε ο Ελ Γκρέκο, καθώς και στο κέντρο της Μαδρίτης όπου πραγματοποιήθηκε επίσκεψη και ξενάγηση στο διάσημο μουσείο Πράντο. Τέλος, συζητήθηκαν οι εργασίες της επόμενης συνάντησης στη Θεσσαλονίκη με θέμα την Ιστορία, την Αρχιτεκτονική και την Τέχνη και αποφασίστηκε πως η συνάντηση στη Λισαβώνα θα πραγματοποιηθεί 7/5/2017 έως 11/5/2017.

Σχολιάστε / Απαντήστε