ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΣΗΣ ΣΤΟ 4ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΕΥΟΣΜΟΥ

Στις 27 Μαρτίου είχαμε την τιμή να συνεργαστούμε με το 4ο Γυμνάσιο Ευόσμου μέσα στα πλαίσια της σύμπραξης σχολείων για την προώθηση του θεσμού της σχολικής διαμεσολάβησης. Μας δόθηκε η ευκαιρία να παρουσιάσουμε την –έως σήμερα- δουλειά μας και να συζητήσουμε διάφορα λειτουργικά θέματα σχετικά με τη διαδικασία της σχολικής διαμεσολάβησης. Στη διάρκεια της συνεργασίας μας παρουσιάσαμε διάφορα ψυχολογικά τεστ και ερωτηματολόγια, διερευνήσαμε θετικές πρακτικές, όπως η ενεργητική ακρόαση, η ενσυναίσθηση και άλλες, συζητήσαμε για τα βήματα μιας συνεδρίας διαμεσολάβησης, ενώ παρουσιάσαμε και προσομοίωση συνεδρίας. Στο τέλος, κάναμε βιωματικές ασκήσεις και ανταλλάξαμε εμπειρίες, προβληματισμούς και συναισθήματα σχετικά με τον τρόπο οργάνωσης και λειτουργίας των ομάδων μας. Τελικό συμπέρασμα; Η διαμεσολάβηση ωφελεί όχι μόνο την ομαλή σχολική ζωή και την επίλυση ενδοσχολικών προβλημάτων, αλλά και τον τρόπο που λειτουργούμε στις σχέσεις της ζωής μας γενικά!

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τη διευθύντρια του σχολείου κυρία Μαζιρίδου, υπεύθυνη του προγράμματος στο 4ο γυμνάσιο, καθώς και όλους τους συναδέρφους που βοήθησαν να γίνει ακόμα πιο εποικοδομητική η επίσκεψή μας.

Η ομάδα διαμεσολάβησης

Σχολιάστε / Απαντήστε