Επίσκεψη στο Στρατιωτικό Αεροδρόμιο Μίκρας

Την Τρίτη 7 Νοεμβρίου 2017 οι μαθητές των τμημάτων ΓΠΟ1, ΓΠΟ2,ΒΘ3 και οι καθηγητές Τεπελίδου Σοφία, Καρανικολάου Ευδοξία, Λεβάκου Μαρία και Λαζαρίδης Θωμάς  πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο Στρατιωτικό Αεροδρόμιο Μίκρας, το οποίο ήταν ανοιχτό για το κοινό, καθώς  η Πολεμική Αεροπορία διοργάνωσε εορταστική εκδήλωση για τον Προστάτη της Αρχάγγελο Μιχαήλ.

Μαθητές και καθηγητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά το προσωπικό, το υλικό και τα μέσα της Πολεμικής Αεροπορίας στη στατική έκθεση αεροσκαφών, οπλισμού και εξοπλισμού. Είχαν τη δυνατότητα να αγγίξουν και να μπουν σε αεροσκάφη  που υπηρέτησαν την πολεμική αεροπορία όπως  Dacota και Canadair.  Επίσης μέσα από την έκθεση φωτογραφίας γνώρισαν την ιστορία και την πορεία της ελληνικής αεροπορίας από την γέννησή της μέχρι σήμερα. Τέλος, ενημερώθηκαν για τον στόλο των πυροσβεστικών αεροσκαφών, για τα πληρώματα, τις συνεργασίες και τις συμμετοχές σε κρίσιμες καταστάσεις, εντός και εκτός της Ελλάδας.

Σχολιάστε / Απαντήστε