Ο γορίλλας του δολοφόνου… στη βιτρίνα της Βιβλιοθήκης μας

Γιάκομπ Βεγκέλιους, Ο γορίλλας του δολοφόνου, εκδ. Πατάκης 2021, σελ. 600

Ποιο βιβλίο διαβάζει κάποια/κάποιος εν μέσω καύσωνα , σ’ ένα μικρό σπίτι στη Χαλκιδική, με δύο νήπια στο ένα δωμάτιο, δύο ηλικιωμένους στο άλλο και την ίδια να προσπαθεί να ησυχάσει στον καναπέ της κουζίνας που είναι κέντρο «υποδοχής» όλων των ήχων του σπιτιού και κέντρο όλων των ανήσυχων διερχομένων ενοίκων του; Μα φυσικά το μυθιστόρημα του Σουηδού Γιάκομπ Βεγκέλιους με τίτλο «Ο γορίλλας του δολοφόνου» από τις εκδόσεις Πατάκη.

Πρόκειται για ένα απολαυστικό μυθιστόρημα που μέσα από τις περιπέτειες της ιδιαίτερης πρωταγωνίστριάς του μας ταξιδεύει από την Πορτογαλία ως την Ινδία -με επιστροφή. Η αφηγηματική ικανότητα του συγγραφέα -ο οποίος ειρήσθω εν παρόδω εικονογραφεί και το βιβλίο-  μου θύμισε αγαπημένα μυθιστορήματα του Ιουλίου Βερν. Απολαυστικό και συγκινητικό, με ωραία μηνύματα για την αποδοχή του ανοίκειου, δε σε αφήνει να το αφήσεις από τα χέρια σου. Σας περιμένει στη βιβλιοθήκη του σχολείου για να το αναζητήσετε!

Υ.Γ. Μέσα στο καλοκαίρι μάλιστα οι εκδόσεις Πατάκη προχώρησαν στη δεύτερη ανατύπωσή του. Τυχαίο; Δε νομίζω.

Ε.Μ.

Σχολιάστε / Απαντήστε