Ζωγραφική και Κηπουρική στην Αυλή του Σχολείου μας!!!

eTwinning Project: BE IN@ture GOECO

Tα videos που ακολουθούν αποτυπώνουν τον ενθουσιασμό των παιδιών που συμμετείχαν στη σχεδίαση και φιλοτέχνηση μιας τοιχογραφίας στην αυλή του σχολείου μας 3ο ΓΕΛ ΕΥΟΣΜΟΥ, στο πλαίσιο του eTwinning Project μας 2021-22. Με τη δράση αυτή προσπαθούμε να ευαισθητοποιήσουμε τους γύρω μας για την αξία της αισθητικής και της ‘πράσινης’ ομορφιάς στον περιβάλλοντα χώρο μας, αλλά και να συνδεθούμε με τους χώρους διαβίωσης και τις εμπειρίες μας, σύμφωνα με την πρωτοβουλία New European Bauhaus’. Επιπλέον, οι συμμετέχοντες στο πρόγραμμα φύτεψαν λουλούδια και λεβάντα στα παρτέρια του σχολείου μας, ενώ έβαψαν τα τοιχάκια που περιβάλλουν τον χώρο της εισόδου με γκρι και κόκκινο χρώμα! Η κηπουρική στα καλύτερά της! Σε αρμονία με τη φύση και το περιβάλλον μας, μια έκρηξη “πράσινης” δημιουργικότητας ώστε να εμπνεύσει θετικές αλλαγές γύρω μας!

«Ας φανταστούμε όλοι μαζί και ας χτίσουμε ένα βιώσιμο και χωρίς αποκλεισμούς μέλλον που είναι όμορφο για τα μάτια, το μυαλό και την ψυχή μας».

Greek eTwinners – Agents of Change

Μπορείτε να δείτε τα βίντεο στους συνδέσμους:

«Schoolyard Mural»

«Gardening at School»