Η τέχνη μέσα μας

Η τέχνη μπορεί να μην είναι πια μια θεματική ενότητα διδακτέα, αλλά σίγουρα είναι προτιμητέα από τους μαθητές / τις μαθήτριες και τους δασκάλους / τις δασκάλες τους. Γι’ αυτό το λόγο, φέτος αποφασίσαμε να γίνει αναπόσπαστο κομμάτι της εκπαιδευτικής διαδικασίας μέσω των δημιουργικών εργασιών. Η πρώτη είχε ως θέμα τη γειτονιά και οι μαθητές κλήθηκαν να μας μεταφέρουν εικόνες από το χώρο όπου κινούνται και δρουν με τη βοήθεια μιας φωτογραφικής κάμερας.

Ποιες ήταν οι εντυπώσεις μετά την πρώτη «έκθεση»;

Μια ιδέα ενδιαφέρουσα, διαφορετική, ευχάριστη, ιδιαίτερη, διασκεδαστική, πρωτότυπη που μακάρι να επαναληφθεί …

Ένας δημιουργικός τρόπος για να εκφραστούμε. Περάσαμε ευχάριστα και γνωρίσαμε ο ένας τον άλλον καλύτερα.

Είχαμε την ευκαιρία να συζητήσουμε για τις γειτονιές μας.

Χαίρομαι που μαζευτήκαμε όλοι μαζί και δημιουργήσαμε ένα κλίμα θερμό και φιλικό.

Μου έκανε εντύπωση ο τρόπος που προσέγγισε ο καθένας τη φωτογραφία του, δηλαδή ο τίτλος που έδωσε ο καθένας στο έργο του.

Ξέφευγε από τον κλασικό τύπο μαθήματος και μας έκανε να αναζητήσουμε τις φυσικές ομορφιές της γειτονιάς μας.

Ήταν ένας ωραίος τρόπος να περάσουμε την ώρα της λογοτεχνίας και να εκφραστούμε καλλιτεχνικά.

Μια ευκαιρία να εκφραστούμε δημιουργικά που σπάνια δίνεται στο σχολείο.

Μια δραστηριότητα που μας επέτρεψε να εκφράσουμε τις απόψεις και τα συναισθήματά μας για την περιοχή στην οποία μένουμε.

Επιτέλους και κάτι που αφορά στην τέχνη μιας και όλα τα καλλιτεχνικά μαθήματα έχουν βγει από το λύκειο.

Η έκθεση φωτογραφίας μου κέντρισε το ενδιαφέρον, γιατί ποτέ δεν πίστευα ότι οι συμμαθητές μου θα παρέδιδαν τόσο ξεχωριστά έργα.

Αγαπημένο Β3 και Μ. Ε.

[Μικρογραφία: