Καλή χρονιά!

Μια καινούρια χρονιά ξεκίνησε, και η ευχή όλων είναι να έχει λίγα νέφη και πολλά χαμόγελα!

Μαζί με τη νέα χρονιά και νέα πρωτόκολλα για να εξασφαλίσουμε τις καλύτερες υγειονομικά συνθήκες…

Με το ΦΕΚ 7/6.1.2022 ορίζεται ότι όλοι οι μαθητές και όλες οι μαθήτριες, καθώς και οι εκπαιδευτικοί, είτε δεν έχουν εμβολιαστεί, είτε έχουν εμβολιαστεί ή νοσήσει, οφείλουν για την πρώτη εβδομάδα του νέου έτους να εκδώσουν στην πλατφόρμα edupass και να προσκομίσουν σχολική κάρτα αρνητικού αυτοδιαγνωστικού τεστ (self-test) τρεις φορές:

• Τη Δευτέρα 10 Ιανουαρίου
  • Την Τρίτη 11 Ιανουαρίου και
  • Την Παρασκευή14 Ιανουαρίου.

Το αυτοδιαγνωστικό τεστ πρέπει να γίνει μέχρι και είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν την προσέλευση στο σχολείο.

Οι κηδεμόνες μπορούν να προμηθευτούν δωρεάν από τα Φαρμακεία μέχρι και το Σάββατο πέντε αυτοδιαγνωστικά τεστ (3 για την πρώτη εβδομάδα και 2 για την επόμενη).

Περισσότερες λεπτομέρειες μπορείτε να δείτε στο ΦΕΚ 7/6.1.2022.

Με όλα αυτά και παρ’ όλα αυτά ας ευχηθούμε μια όμορφη και δημιουργική χρονιά!

[Μικρογραφία:
Νίκος Λύτρας (1883-1927)
Το ψάθινο καπέλλο, π. 1925
Λάδι σε μουσαμά,  86Χ 66 εκ.
Εθνική Πινακοθήκη
βλ. link Το ψάθινο καπέλλο (nationalgallery.gr) ]