Συμμετοχή στο 6ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής

Στις 8 Απριλίου μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν στο 6ο μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής στο Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας «ΝΟΗΣΙΣ». Το Συνέδριο ξεκίνησε πριν από έξι χρόνια με μόλις 450 μαθητές ενώ φέτος συμμετέχουν περισσότεροι από 3000 μαθητές δημοτικού, γυμνασίου και λυκείου, από 180 σχολεία της κεντρικής Μακεδονίας.

Οι μαθητές μας χωρισμένοι σε δύο ομάδες, παρουσίασαν από ένα αυθεντικό παιχνίδι δικής τους έμπνευσης, δημιουργημένο στο προγραμματιστικό περιβάλλον «Scratch» με συστατικά που δημιούργησαν χρησιμοποιώντας εργαλεία ήχου και εικόνας όπως το photoshop, το audacity και άλλα. Την αποστολή συνόδευσαν οι καθηγητές πληροφορικής Λεβάκου Μαρία και Μάστορας Θεόδωρος.

Σχολιάστε / Απαντήστε