Οι μαθήτριες της Α’ τάξης μας ξεναγούν στο Ρωμαϊκό Ωδείο Θεσσαλονίκης και συνεργάζονται με τη Σχολή Τυφλών!

Οι μαθήτριες της Α’ τάξης  μας ξεναγούν στο Ρωμαϊκό Ωδείο Θεσσαλονίκης και συνεργάζονται με τη Σχολή Τυφλών!

Η ομάδα των μαθητριών που συμμετέχουν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Διαζώματος «Υιοθεσία Αρχαίων Θεάτρων» και υιοθέτησε το Ρωμαϊκό Ωδείο Θεσσαλονίκης, για πολύ καιρό προετοιμάζονταν προκειμένου να συλλέξουν και να επεξεργαστούν το απαιτούμενο πληροφοριακό υλικό.  Ανέλαβαν και έφεραν εις πέρας με επιτυχία τους ρόλους τους και προσέφεραν στις συμμαθήτριες και στους συμμαθητές τους μια ολοκληρωμένη ξενάγηση στις 14 Απριλίου 2022.

Στη συνέχεια μία ομάδα μαθητών-μαθητριών επισκέφθηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης, όπου είχαν τη δυνατότητα να θαυμάσουν αρχαιολογικούς θησαυρούς που καλύπτουν μια πολύ μεγάλη ιστορική περίοδο και αναφέρονται σε όλες τις μορφές της ανθρώπινης δραστηριότητας (κοσμήματα, όπλα, αντικείμενα καθημερινής χρήσης κ.α.).  Παράλληλα εκμεταλλεύτηκαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στην πτέρυγα του Μουσείου που φιλοξενούσε έκθεση με τίτλο «Ιστορίες από λίθο στην καρδιά της Μεσογείου».

Η άλλη ομάδα μαθητών-μαθητριών επισκέφθηκαν τη Σχολή Τυφλών Θεσσαλονίκης. Οι υπεύθυνοι της Σχολής μας ενημέρωσαν για τις δράσεις που πραγματοποιούνται, ώστε να καλυφθούν και να αντιμετωπιστούν οι εκπαιδευτικές, επαγγελματικές, πνευματικές και κοινωνικές ανάγκες των ατόμων με αναπηρία όρασης.

Η Παρασκευή και ο Θανάσης μας ανέφεραν τις δυσκολίες και την καθημερινότητα ενός ανθρώπου με προβλήματα όρασης, αλλά και τα επιτεύγματα της τεχνολογίας που ενισχύουν την προσπάθειά τους, ώστε να έχουν μια φυσιολογική ζωή.  Η Φρίντα η σκυλίτσα-οδηγός, μας έδωσε μαθήματα υπευθυνότητας, εργατικότητας και συναισθηματικής νοημοσύνης.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε την κυρία Β. Σερμπέση και την κυρία Β. Μακρυγιάννη για την θερμή υποδοχή και για την μετατροπή των κειμένων μας για τα Αρχαία Θέατρα σε γραφή  Braille.

Μαθήτριες- Ξεναγοί

Γιαλαμά Κάλλια