Επίσκεψη περιβαλλοντικών προγραμμάτων στον Ο.Λ.Θ.

Την Τετάρτη 19 Φεβρουαρίου, οι μαθητές και οι μαθήτριες  των περιβαλλοντικών προγραμμάτων και οι υπεύθυνες καθηγήτριες Σοφία Τεπελίδου, Ευδοξία Καρανικολάου και Τριανταφυλλιά Παλαιοχωρινού, πραγματοποίησαν επίσκεψη στον Οργανισμό Λιμένος Θεσσαλονίκης.

Ενημερώθηκαν για την ιστορική εξέλιξη του Ο.Λ.Θ. , τη σημασία του στην ανάπτυξη της πόλης και της ευρύτερης περιοχής και για την ιδιαίτερη βαρύτητα που δίνεται στην προστασία του περιβάλλοντος.  Η Ο.Λ.Θ. Α.Ε.  διαθέτει εγκεκριμένο σχέδιο διαχείρισης αποβλήτων πλοίων που καταπλέουν στο λιμάνι, καθώς και σχέδια έκτακτης ανάγκης για την αντιμετώπιση περιστατικών ρύπανσης της θάλασσας από πετρέλαιο και επικίνδυνες ουσίες. Επίσης ανακυκλώνει το σύνολο των αποβλήτων που παράγονται από τις εγκαταστάσεις της και πραγματοποιεί μετρήσεις ποιότητας θαλάσσιου περιβάλλοντος.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες περιηγήθηκαν στους εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους και παρατήρησαν την αρχιτεκτονική των κτιρίων. Διαπίστωσαν την αξιοποίηση και ανάπλαση των χώρων και διαθέσιμων κτιριακών υποδομών του λιμένα για σύγχρονες λιμενικές δραστηριότητες, καθώς και για επιχειρηματικές και πολιτιστικές-κοινωνικές δραστηριότητες.

Σχολιάστε / Απαντήστε