Στο Πολεμικό Μουσείο

Τη Δευτέρα 21 Δεκεμβρίου 2015 οι μαθητές των τμημάτων Α4, Α5 και οι καθηγήτριες Παλαιολόγου Βικτώρια, Τεπελίδου Σοφία και Στεφανίδου Βαγγελίτσα, πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο Πολεμικό Μουσείο Θεσσαλονίκης.

Είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στους εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους του μουσείου και να θαυμάσουν τα 10.000 κειμήλια που φιλοξενεί στις συλλογές του, τα οποία ανασυνθέτουν τη νεότερη και σύγχρονη ιστορία της Ελλάδος. Ξεκινώντας από την προεπαναστατική περίοδο και φτάνοντας μέχρι την εμπλοκή στην Κύπρο το 1974, βιώσαν την Ελληνική Επανάσταση, τους Βαλκανικούς Πολέμους καθώς και τους δύο Παγκόσμιους Πολέμους. Σε αυτό το ιστορικό πλαίσιο συνάντησαν κειμήλια των κρατών που συμμετείχαν σε όλες τις ιστορικές περιόδους ως σύμμαχοι ή αντίπαλοι του ελληνικού στρατού.

Στη συνέχεια οι μαθητές συμμετείχαν σε εκπαιδευτικό βιωματικό πρόγραμμα για τα ανθρώπινα δικαιώματα και την ειρήνη που έχει ως σκοπό την προώθηση του σεβασμού του Άλλου, της ανθρώπινης αξιοπρέπειας, της αλληλεγγύης και της κριτικής ανθρωπιστικής στάσης. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα έχει εγκριθεί από την «Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες (UNHCR)» υπάγοντάς το στο Pool of Trainings and Trainers.

Σχολιάστε / Απαντήστε