Μαθητικός Διαγωνισμός Δοκιμίου: «100 Χρόνια από τη Μικρασιατική Καταστροφή, 1922-2022, Διωγμένοι από την όμορφη πατρίδα…»

Ο Τομέας Νεότητας του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού διεξάγει Μαθητικό Διαγωνισμό Δοκιμίου με τίτλο «100 Χρόνια από τη Μικρασιατική Καταστροφή, 1922-2022, Διωγμένοι από την όμορφη πατρίδα…» (ποίημα Ορέστη Αλεξάκη), εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες ανακαλώντας γνώσεις, διηγήσεις, αφηγήσεις, καλούνται να εκφράσουν μέσα από ένα δοκίμιο 500 λέξεων, τη σημασία της Μικρασιατικής Καταστροφής για το Ελληνικό έθνος. Τα έργα των μαθητών/τριών μπορεί να είναι ατομικά ή ομαδικά.

Οι μαθήτριες και οι μαθητές που ενδιαφέρονται να συμμετέχουν στον διαγωνισμό μπορούν να δηλώσουν τη συμμετοχή του στην κ. Τσιρωνά Αικατερίνη ως την Παρασκευή 26 Νοεμβρίου 2021.

Περισσότερες λεπτομέρειες για τον διαγωνισμό μπορείτε να δείτε εδώ.

[Μικρογραφία:

Κόντογλου Φώτης (1896-1965)

Τοιχογραφία με την οποία κόσμησε ο καλλιτέχνης το σπίτι του, 1932

Νωπογραφία, 336 Χ 646 εκ.

Λεπτομέρεια: Αϊβαλιώτης Καπετάνιος

Βλ. Τοιχογραφία με την οποία ο καλλιτέχνης διακόσμησε το σπίτι του (nationalgallery.gr)]

Σχολιάστε / Απαντήστε