Τα Ρομπότ παίρνουν … τη σκυτάλη!

Την Πέμπτη 25 Ιανουαρίου  2018 οι μαθητές των τμημάτων ΓΘετ1,  ΓΘετ2 και οι καθηγητές Λεβάκου Μαρία, Καρανικολάου Ευδοξία, Λαζαρίδης Θωμάς και Τσοκανάρας Γιώργος  πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο εργαστήριο εκπαιδευτικής ρομποτικής,  RobotSetGO στον Τρίλοφο.

Στην αρχή τα παιδιά παρακολούθησαν μια παρουσίαση για να μάθουν μερικά βασικά στοιχεία για την ρομποτική: Τι είναι ρομπότ; Ποια η διαφορά ενός ρομπότ και μίας μηχανής; Ποια είδη αισθητήρων υπάρχουν;

Στη συνέχεια τα παιδιά παρακολούθησαν βίντεο από την Ολυμπιάδα Ρομποτικής και κατασκευές ρομπότ με Lego, ενώ ανά ομάδες μπήκαν στον χώρο των υπολογιστών, όπου, αφού εκτέλεσαν τις σχετικές οδηγίες για τον προγραμματισμό των ρομπότ, ανέλαβαν από ένα ρομπότ – αθλητή έτοιμο να αγωνιστεί στο … άθλημα της σκυταλοδρομίας!

Σχολιάστε / Απαντήστε