ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΣΙΑΤΙΣΤΑΣ

Την Τετάρτη 22 Μαρτίου 2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Α3 και Α5 μαζί με τις καθηγήτριες Παλαιοχωρινού Τριανταφυλλιά, Καρανικολάου Ευδοξία, Μητάκου Μαρία και Τεπελίδου Σοφία πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στη Σιάτιστα Κοζάνης στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος «Τα χρώματα της Σιάτιστας». «Τα Χρώματα της Σιάτιστας» είναι ένα έργο που συγχρηματοδοτείται από την Ελλάδα και την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο) μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος ΕΣΠΑ – Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση(https://empedu.gov.gr/) και υλοποιείται από την Εφορεία Αρχαιοτήτων Κοζάνης.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες, αφού χωρίστηκαν σε δύο ομάδες, επειδή τα αρχοντικά -παρά το γεγονός ότι έχουν αποκατασταθεί- παραμένουν ευαίσθητα μνημεία και δεν μπορούν να δεχτούν μεγάλες ομάδες μαθητών, ξεναγήθηκαν στους δύο ορόφους και στον εξωτερικό χώρο του Αρχοντικού της Πούλκως. Στη συνέχεια είχαν μία εποικοδομητική και ευχάριστη εμπειρία από τη συμμετοχή τους  στο εικαστικό εργαστήρι. Οι καλλιτεχνικές δημιουργίες των μαθητών και των μαθητριών θα αναρτηθούν στο ψηφιακό αποθετήριο του προγράμματος. Στο τέλος μετέβησαν στη Μητρόπολη Σισανίου και Σιατίστης για μία συμπληρωματική ξενάγηση στο εκκλησιαστικό Μουσείο.

Ευχαριστούμε από καρδιάς τη μουσειολόγο και υπεύθυνη του προγράμματος Φωτεινή  Βακρατσά.

Σχολιάστε / Απαντήστε