Επίσκεψη στο Παιδικό Χωριό SOS στο Πλαγιάρι

Την Πέμπτη 21 Δεκεμβρίου 2017 οι μαθητές των τμημάτων Α1, Α2, Α3, Α4, Α5, Α7  και οι καθηγητές Τεπελίδου Σοφία, Καρανικολάου Ευδοξία, Μπαΐρα Άννα, Μπάρτζου Ευαγγελία, Λαζαρίδης Θωμάς, Λεβάκου Μαρία και Σαλίκα Μαρία  πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Παιδικό Χωριό SOS στο Πλαγιάρι Θεσσαλονίκης.

Στο πνεύμα της αλληλεγγύης και των εορταστικών ημερών των Χριστουγέννων προσφέρθηκαν τρόφιμα, ρούχα, απορρυπαντικά και άλλα αγαθά. Οι μαθητές ενημερώθηκαν από τον κοινωνικό λειτουργό κύριο Ηλία Δροσάκη για τις δράσεις  και την καθημερινότητα του Χωριού, για την απασχόληση του επιστημονικού, παιδαγωγικού και διοικητικού προσωπικού, αλλά και για τις δυσκολίες και τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν. Περιηγήθηκαν στον περιβάλλοντα χώρο όπου υπάρχουν  τα σπίτια των οικογενειών, το σπίτι του Διευθυντή, το σπίτι των Θείων, τα εργαστήρια, η βιβλιοθήκη, το ανοιχτό θέατρο, οι παιδικές χαρές , τα γήπεδα και το εκκλησάκι του Αγίου Σπυρίδωνα.

Σχολιάστε / Απαντήστε