SPARK YOUR NATURE SPIRIT!!!

Με άξονα το Νέο Ευρωπαϊκό Bauhaus που αφορά και προωθεί τη βελτίωση της καθημερινότητά μας, εστιάζοντας στην καλύτερη συμβίωση σε πιο όμορφα και βιώσιμα μέρη και μέσα από το eTwinning Club και το project μας BE IN@ture GoEco, αποφασίσαμε να κάνουμε το σχολείο μας λίγο πιο “πράσινο”, ενισχύοντας την αισθητική του και κάνοντας το πιο αρμονικό με τη φύση και πιο όμορφο στα μάτια μας, την ψυχή και το μυαλό μας.

“The New European Bauhaus is a creative and interdisciplinary initiative that connects the European Green Deal to our living spaces and experiences. The New European Bauhaus initiative calls on all of us to imagine and build together a sustainable and inclusive future that is beautiful for our eyes, minds, and souls.”

Έτσι, μια ομάδα μαθητών και μαθητριών αγόρασε και φύτεψε λουλούδια και αρωματικά φυτά για την είσοδο του σχολείου και μια άλλη ασχολήθηκε με το βάψιμο και τη ζωγραφική ενός εξωτερικού τοίχου στην αυλή. Πρώτα συζητήθηκε το θέμα της τοιχογραφίας, τα χρώματα και το σχέδιο και έπειτα, αφού συντονίστηκαν οι δυο ομάδες, διοργανώθηκε σε τρεις διαφορετικές συναντήσεις η υλοποίησή τους. Αρχικά, οι μαθήτριες και οι μαθητές άσπρισαν τον γκρίζο τοίχο, μετά αφού τον χώρισαν στην μέση, σχεδίασαν και ζωγράφισαν τη μέρα και τη νύχτα και τέλος πρόσθεσαν τη σκιά ενός δέντρου μαζί με τα λογότυπα του etwinning έργου μας. Παράλληλα, έβαψαν με χρώμα τα μπροστινά τοιχάκια από τα παρτέρια της εισόδου και, αφού καθάρισαν και πρόσθεσαν φρέσκο χώμα, φύτεψαν τα λουλούδια της επιλογής τους.

Τα αποτελέσματα, εκτός του ότι ήταν εξαιρετικά, γεμίζοντας το σχολείο μας χρώμα, συντέλεσαν στο να δουλέψουν τα παιδιά συνεργατικά σε έναν εξωτερικό χώρο, καλλιεργώντας τις καλλιτεχνικές τους ανησυχίες, αλλά και να συνδυάσουν τη βιωματική μάθηση με σκοπό την ανάδειξη της φύσης, σε μια ιδιαίτερα χαρούμενη ατμόσφαιρα.

Ευχαριστούμε από καρδιάς τους μαθητές και τις μαθήτριες του προγράμματος που συμμετείχαν στο να ομορφύνει τόσο μια γωνιά του σχολείου μας!!!

Υπεύθυνη eTwinning Club – Γκιοτλή Νάνσυ ΠΕ06ΜΑ

3ο ΓΕΛ ΕΥΟΣΜΟΥ