Ημέρα Διαλόγου

Το Σάββατο 28 Νοεμβρίου 2015, 48 μαθητές και μαθήτριες 25 γυμνασίων και λυκείων της Θεσσαλονίκης συμμετείχαν στην Ημέρα Διαλόγου «Για ένα δημοκρατικό και συμμετοχικό σχολείο». Την Ημέρα Διαλόγου διοργάνωσε ο Συνήγορος του Παιδιού σε συνεργασία με τις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και τα Γραφεία Αγωγής Υγείας Ανατολικής και Δυτικής Θεσσαλονίκης, στην Αίθουσα Νερού του Δημαρχείου.

Το σχολείο μας εκπροσώπησε η μαθήτρια της Α τάξης Παπανικολάου Ελένη και η υπεύθυνη καθηγήτρια Τεπελίδου Σοφία.

Οι μαθητές αντάλλαξαν απόψεις, εμπειρίες από τα σχολεία τους και προτάσεις, με στόχο να δημιουργηθεί ένα κείμενο αρχών δημοκρατικής λειτουργίας του σχολείου. Οι αρχές αφορούν μεταξύ άλλων, την αναγνώριση και τον σεβασμό των δικαιωμάτων όλων των μελών της σχολικής κοινότητας, την ενεργή συμμετοχή των μαθητών στη σχολική ζωή, την επικοινωνία και τον διάλογο, την ισότιμη μεταχείριση, τις δραστηριότητες, την ειρηνική επίλυση των διαφορών / συγκρούσεων, την επιβολή κυρώσεων και τους εναλλακτικούς τρόπους αντιμετώπισης των προβληματικών συμπεριφορών, τον ρόλο των γονέων κλπ.

Το κείμενο που προέκυψε από τον διάλογο, με σύνθεση των προτάσεων 4 ομάδων εργασίας, προωθήθηκε στο σχολείο μας και παρουσιάστηκε σε μαθητές και εκπαιδευτικούς, προκειμένου να υιοθετηθεί και να συμβάλλει στον εκδημοκρατισμό της καθημερινής πρακτικής των σχολείων.

Σχολιάστε / Απαντήστε