Συγχαρητήρια στη θεατρική μας ομάδα!

Το πρώτο βραβείο στους Πανελλήνιους Μαθητικούς Αγώνες Τέχνης απόσπασε η θεατρική ομάδα του σχολείου μας με τη διδασκαλία του Ευθύμη Μπελέκου!

Η θεατρική μας ομάδα συμμετείχε συναγωνιζόμενη ομάδες από 17 σχολεία όλης της Ελλάδας στους αγώνες που διεξήχθησαν από τις 28 Φεβρουαρίου ως τις 2 Μαρτίου στα εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη, παρουσιάζοντας το θεατρικό μονόπρακτο του Γιώργου Σκούρτη «Η Αγγελία».

Ο σκηνοθέτης και διδάσκαλος της παράστασης, ο Ευθύμης Μπελέκος, δίνει το στίγμα και το κλίμα του έργου:

«Το μονόπρακτο γράφτηκε τη δεκαετία του ’60 και ήταν μια απόπειρα του συγγραφέα να διεισδύσει στο θέατρο του παραλόγου, το λεγόμενο και «αντιθέατρο».

Μπορεί άραγε μία αγγελία για την αγορά μιας γάτας ή ενός παπαγάλου να γίνει αφορμή να συναντηθούν τέσσερις άνθρωποι στο ίδιο σπίτι; Η γάτα δεν υπήρχε εκεί, ήταν μία δικαιολογία -αν θέλετε- για να βρεθούν κοντά αυτοί οι άνθρωποι.

Τα πρόσωπα της «Αγγελίας» ζουν με τα απομεινάρια του χρόνου, τις διεισδυτικές ματιές στα μικρά πράγματα, με τις πλαστές διεξόδους διαφυγής προς τον μεγάλο κόσμο. Ο Σκούρτης κινεί τους αδρά σκιαγραφημένους ήρωές του εκτός κοινωνικού χώρου. Τους αποθέτει εντός του βιώματος μιας πραγματικότητας κατασκευασμένης από ζωτικά ψεύδη. Η εγκατάλειψη των τελευταίων σαν είδος σωτηρίας επιτρέπει την ανάδυση μιας αλήθειας που παραμένει αφόρητη, κρυπτική, λυτρωτική μόνο ως ευταξία. Το κλαρίνο στο τέλος του έργου με τον ηπειρωτικό σκοπό του παραπέμπει σε αυτήν τη λύτρωση».

Εμείς θα πούμε στα παιδιά που, θυσιάζοντας τον χρόνο τους και κυνηγώντας με κόπο και επιμονή το όνειρό τους, έκαναν πράξη το όραμα του δασκάλου τους ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ!

Και θα ευχαριστήσουμε τον θεατρικό τους δάσκαλο όχι μόνο για τη σημαντική διάκριση που έφερε στο σχολείο μας αλλά κυρίως για την ακαταπόνητη προσπάθειά του, που ξεπερνά τη δεκαετία, να μυήσει τους μαθητές και τις μαθήτριες του 3ου Λυκείου Ευόσμου στον γοητευτικό και πάντα αποκαλυπτικό χώρο του θεάτρου. ΕΥΓΕ στον μεγάλο μυσταγωγό!

Μπορείτε να παρακολουθήσετε την τελετή απονομής πατώντας εδώ.

Σχολιάστε / Απαντήστε