Βραβείο Θεατρικής Ερμηνείας στο 3ο ΓΕ.Λ. Ευόσμου!

Βραβεύτηκε και πάλι στους Πανελλήνιους Μαθητικούς Αγώνες Τέχνης η θεατρική ομάδα του σχολείου μας για την ερμηνεία της στο θεατρικό μονόπρακτο του Ιάκωβου Καμπανέλλη «Ποιος ήταν ο Κύριος;». Το Βραβείο ερμηνείας απονεμήθηκε στον μαθητή της Β΄ τάξης Κωνσταντίνο Τρώντσιο, ο οποίος στην κυριολεξία τρέλανε τους θεατές και την κριτική επιτροπή με την «τέλεια υποκριτική» ερμηνεία του.

Οι Πανελλήνιοι Μαθητικοί Αγώνες Τέχνης έγιναν στα Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη από 20 έως 22 Φλεβάρη 2020 με τη συμμετοχή 80 Γυμνασίων-Λυκείων από όλη τη χώρα. Το Βραβείο Ερμηνείας ήταν ακόμη μια διάκριση για τη θεατρική ομάδα του 3ου ΓΕ.Λ. Ευόσμου, η οποία τα τελευταία 6 χρόνια που διεξάγονται οι πανελλήνιοι αυτοί αγώνες Τέχνης, έχει αποσπάσει τέσσερα βραβεία με κορυφαίο αυτό της περσινής χρονιάς, που προσέφερε σε ένα από τα μέλη της και μία υποτροφία στο City College για την πρωτιά της στον τομέα του θεάτρου.

Λίγα Λόγια για το έργο: «Ποιος ήταν ο Κύριος;» του Ιάκωβου Καμπανέλλη

«Μια οικογένεια πενθεί για τον απρόβλεπτο θάνατο του πατέρα, συζύγου και αδελφού της. Ένας άγνωστος εισβάλλει στον χώρο τους και αρχίζει να μιλάει για τον εκλιπόντα, παρουσιάζοντάς τον ως επιστήθιο φίλο του και ούτε λίγο ούτε πολύ ως έναν άνθρωπο με σπάνια ταλέντα, μοναδικό ήθος και άφθαστο ηρωισμό!»

«Ο συγγραφέας παρακολουθεί τους χαρακτήρες, τους αποκαλύπτει σε βάθος, αστειεύεται μαζί τους, τους σαρκάζει, τους αγαπά και τους αποδέχεται, τους κάνει θεατρικούς ήρωες και τους δίνει μια υστεροφημία γλυκιά, διακριτική, χαμηλόφωνη, πλέκοντας το εγκώμιο του ασήμαντου ανθρώπου και υψώνοντας ταυτόχρονα στο κοινό ένα κάτοπτρο, για να δει το είδωλό του και να το αποδεχτεί (μιας που είμαστε σκιές μάτριξ του αληθινού αντικειμένου) και να το αποδεχτεί, προτού ο ζωντανός ή ο φυσικός του θάνατος του στερήσει και την τελευταία ευκαιρία ευτυχίας». (Πηγή)

Μπορείτε να παρακολουθήσετε την παράσταση  εδώ  και τη βράβευση εδώ  (στο 1:18:50).

Σχολιάστε / Απαντήστε