Το 3ο ΓΕΛ Ευόσμου ταξιδεύει στη Βιέννη και στο Μόναχο!

Την Πέμπτη 30 Μαρτίου 2023, 42 μαθητές και μαθήτριες των περιβαλλοντικών προγραμμάτων του σχολείου μας, μαζί με τις υπεύθυνες καθηγήτριες Σοφία Τεπελίδου, Ευδοξία Καρανικολάου, Άννα Μπαΐρα και Μαρία Μητάκου, ξεκινήσαμε την εκπαιδευτική μας εκδρομή στη Βιέννη και στο Μόναχο.

Η πρώτη μας στάση πραγματοποιήθηκε στη γενέτειρα του Μότσαρτ, το Σάλτσμπουργκ, μια πόλη κόσμημα, στην οποία δεσπόζουν στοιχεία μεσαιωνικής και μπαρόκ αρχιτεκτονικής. Οι βασιλικοί κήποι του Mirabell,  το «σπίτι – μουσείο του Μότσαρτ», η εκκλησία του Αγίου Φραγκίσκου και το περίφημο Ντομ, ο καθεδρικός ναός της πόλης, είναι ορισμένα από τα σημαντικότερα αξιοθέατα που μας γοήτευσαν.

Στη Βιέννη, την αριστοκρατική πρωτεύουσα της Αυστρίας, περιδιαβήκαμε το ιστορικό της κέντρο, μνημείο παγκόσμιας κληρονομιάς της UNESCO. Στην πλατεία Stephansplatz , μας μάγεψε ο υπέροχος γοτθικός καθεδρικός  ναός του Αγίου Στεφάνου με την πολύχρωμη ψηφιδωτή στέγη. Στην Ελληνική Συνοικία σταθήκαμε στο επιβλητικό μπαρόκ βιεννέζικο κτίριο, στην είσοδο του οποίου δεσπόζει η προτομή του Ρήγα Φεραίου : «Όποιος ελεύθερα συλλογάται, συλλογάται καλά». Στο κτίριο αυτό ο Ρήγας Φεραίος το 1797 τύπωσε τα επαναστατικά του έργα (Χάρτα, Θούριος) σε χιλιάδες αντίτυπα, με σκοπό να βοηθήσει  στην απελευθέρωση των βαλκανικών λαών.

Στη γειτονιά των μουσείων, η ξενάγησή μας περιελάμβανε το Μουσείο Ιστορίας της Τέχνης και το «δίδυμο» Μουσείο Φυσικής Ιστορίας. Στο ισόγειο του πρώτου στεγάζονται έργα της γλυπτικής και των εφαρμοσμένων τεχνών και ξεχωρίζουν τα αγάλματα ελληνικής, ρωμαϊκής και ανατολίτικης προέλευσης. Τρεις αίθουσες στο δεύτερο όροφο στεγάζουν μία σημαντική συλλογή νομισμάτων αλλά ο θησαυρός του μουσείου είναι η πινακοθήκη στον πρώτο όροφο που φιλοξενεί κλασικές δημιουργίες από το 15ο έως τον 18ο αιώνα, τη χρυσή εποχή των Αψβούργων. Στο δεύτερο μουσείο, εντυπωσιαστήκαμε με τις συλλογές των  ορυκτών, γεωλογικών, ζωολογικών και ανθρωπολογικών εκθεμάτων.

Στο Ανάκτορο Schönbrunn, χτισμένο σε μπαρόκ ρυθμό, το  «σπίτι» που επέλεξε η αυτοκράτειρα Σίσσυ για μόνιμη κατοικία της, σε 45 από τα 1.441 συνολικά δωμάτια του, είδαμε χιλιάδες εκθέματα από την πιο λαμπρή περίοδο της Αυστροουγγρικής αυτοκρατορίας. Ακόμα, στους μεγάλους, πανέμορφους κήπους του ανακτόρου, που μοιάζουν με πίνακες ζωγραφικής, συναντήσαμε έναν υπέροχο πορτοκαλεώνα και τον περίφημο ζωολογικό κήπο της πόλης.

Στη διαδρομή για το Μόναχο επισκεφθήκαμε την πόλη Zell Am See  με την όμορφη αλπική λίμνη, μια κουκλίστικη πόλη που  συνδυάζει αρμονικά το υδάτινο τοπίο με τους γύρω ορεινούς όγκους.

Στην αρχοντική πρωτεύουσα της Βαυαρίας, το Μόναχο, περιηγηθήκαμε στην εντυπωσιακή μεσαιωνική πλατεία Marienplatz, όπου στο κέντρο της στέκει η στήλη με το χρυσό άγαλμα της Παρθένου Μαρίας και το Σιντριβάνι των Ψαριών. Θαυμάσαμε το επιβλητικό για το μέγεθος και τη γοτθική αρχιτεκτονική του Νέο Δημαρχείο – Neus Rathaus, που φέρει στην κορυφή του το σύμβολο της πόλης, το Παιδί του Μονάχου – Munchner Kindl. Στον πύργο του ρολογιού Γκλόκενσπιλ-Glockenspiel, απολαύσαμε τη διασκεδαστική διπλή παράσταση με τις μηχανικές φιγούρες, οι οποίες αναπαριστούν στο πάνω μέρος ένα γαμήλιο γλέντι και στο κάτω μέρος, τον παραδοσιακό χορό των βαρελάδων.                                                                Φυσικά αφού βρισκόμασταν στη γενέτειρα της θρυλικής αυτοκινητοβιομηχανίας και της διάσημης ζυθοποιίας, δεν χάσαμε την ευκαιρία! Γνωρίσαμε τον εκθεσιακό χώρο της BMW WELT , όπου το ενδιαφέρον μας τράβηξαν κάποια από τα πιο εντυπωσιακά μοντέλα της εταιρίας. Ο συμβολισμός και η φουτουριστική αρχιτεκτονική του κτιρίου έχουν ιδιαίτερη σημασία για την πόλη και για το λόγο αυτό κηρύχθηκε ιστορικό. Επίσης, γευτήκαμε την βαυαρική κουζίνα στην παραδοσιακή μπυραρία HB KELLAR,  η οποία λειτουργεί από το 1892.

Δεν υπήρξε εύκολος τρόπος να προσγειωθούμε στην σκληρή πραγματικότητα της ναζιστικής Γερμανίας, όταν βρεθήκαμε στο Στρατόπεδο Συγκέντρωσης του Νταχάου. Ιδρύθηκε το 1933, λειτούργησε για περίπου 12 χρόνια, κατά τη διάρκεια των οποίων περισσότεροι από 200 χιλιάδες άνθρωποι από όλη την Ευρώπη έγιναν αιχμάλωτοι του. Ο αριθμός των νεκρών στο Νταχάου ξεπερνά, σύμφωνα με διάφορες πηγές, τις 30 χιλιάδες άτομα. Ήταν ένα κέντρο εκπαίδευσης για τους δεσμοφύλακες στρατοπέδων συγκέντρωσης των SS, ενώ η οργάνωση και η καθημερινή πρακτική του αποτέλεσε το πρότυπο για όλα τα ναζιστικά στρατόπεδα συγκέντρωσης. «Διάσημο», επίσης, για τα ιατρικά του πειράματα σε κρατούμενους και την έρευνα για τρόπους ελέγχου της ανθρώπινης συμπεριφοράς και συνείδησης.

Το πρόγραμμά μας περιελάμβανε και ημερήσια επίσκεψη  στην πρωτεύουσα του Τιρόλου, το Ίνσμπρουκ. Τα πολύχρωμα σπίτια στον ποταμό Inn με τις ψηλές βουνοκορφές των Άλπεων να βρίσκονται από πίσω τους, η μαγευτική μεσαιωνική παλιά πόλη με τα υπέροχα μπαρόκ σπίτια, το Χέλμπλινγκχαους, ο Πύργος Στάτουρμ  αλλά και το Goldenes Dachl (η Χρυσή στέγη) κάνουν την πόλη να μοιάζει βγαλμένη από παραμύθι.

Δεν παραλείψαμε, επίσης, στη διαδρομή να κάνουμε και μια ενδιάμεση στάση στο Μουσείο Swarovski, όπου είναι και η βάση της επιχείρησης. Αυτό που κλέβει την παράσταση είναι ο λεγόμενος “Giant” με τα κρυστάλλινα μάτια. Από το στόμα του γίγαντα εκτοξεύεται νερό και κάτω από το γιγάντιο πρόσωπο του βρίσκεται η είσοδος του μουσείου, το οποίο εκτείνεται σε χώρο 800 τ.μ., διαθέτει 17«αίθουσες θαυμάτων», κάθε μία από τις οποίες έχει ένα διαφορετικό θεματικό πλαίσιο. Μας δόθηκε, λοιπόν, η ευκαιρία να ζήσουμε ποικίλες εμπειρίες από την πλούσια συλλογή των πολύτιμων αντικειμένων, σε έναν χώρο που συνδυάζει δημιουργικότητα, καινοτομία, τέχνη και διασκέδαση.

Πέντε μέρες γεμάτες πανέμορφα φυσικά τοπία, υπέροχες πόλεις και κωμοπόλεις, εντυπωσιακά κτίρια και εκπληκτικά μουσεία. Γεμίσαμε την ψυχή μας, το μυαλό μας, την καρδιά μας με χρώματα, εικόνες, γνώσεις, συναισθήματα χαράς αλλά και συγκίνησης! Ευχή όλων μας, να βιώσουμε και πάλι παρόμοιες αξέχαστες εμπειρίες!

Σχολιάστε / Απαντήστε