Με αρέσει η Θεσσαλονίκη, αφού!
… Και η Κεφαλονιά επίσης!

Με αρέσει η Θεσσαλονίκη, αφού! <br/>… Και η Κεφαλονιά επίσης!

Η βόλτα στην Κυριακάτικη Θεσσαλονίκη την 21η Φλεβάρη ήταν ξεχωριστή. Οι δmls υποδεχτήκαμε τους μαθητές της Γ’ τάξης των Λυκείων Κεραμειών και Μεσοβουνίων Κεφαλονιάς και τους καθηγητές τους, και περάσαμε πάρα πάρα πάρα πολύ καλά!

Εμείς τους γνωρίσαμε την πόλη που αγαπάμε κι αυτοί μας χάρισαν το μοναδικό τους κέφι: αναπαράστησαν τις Ιncantadas με την «ευλογία» των περιστεριών, χάρισαν λουλούδια και χαμόγελα στους περαστικούς, πρόσφεραν «δωρεάν αγκαλιές» σε πολλούς ? ή μήπως σε όλους; ? τους διερχόμενους στην παραλία.

Η βόλτα τελείωσε με τραγούδια στους ήχους κιθάρας στολισμένης με κορδέλες και με χορούς στα τέλια του Τσιτσάνη. Η φιλία, όμως, τώρα άρχισε. Περιμένουμε τα παιδιά από την Κεφαλονιά, φοιτητές πια του χρόνου, στη Θεσσαλονίκη μας και ευελπιστούμε σε μια βουτιά σε Κεφαλονίτικα νερά με παρέα τους νέους μας φίλους. Μας αρέσει, αφού?

Σχολιάστε / Απαντήστε