Η Γ΄ Λυκείου χαμογελά κι η φύση ομορφαίνει!

Την Παρασκευή 15 Απριλίου οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ Λυκείου, ανάμεσα στις τόσες μέρες της δύσκολης αυτής χρονιάς, πήραν μια ανάσα βαθιά στην εκδρομή τους στον Παλαιό Άγιο Αθανάσιο και στην Έδεσσα. Καλύψαμε μια διαδρομή ανάμεσα σε χωριά, πόλεις και τόπους με ιστορική σημασία, κυριολεκτικά διανθισμένη με μηλιές, ροδακινιές, κερασιές και ανοιξιάτικα αγριολούλουδα, ενώ στο μακρινό φόντο διαγράφονταν χιονισμένες κορυφές και στο κοντινό αντανακλάσεις στη λίμνη Βεγορίτιδα.

Μία μικρή στάση στην τεχνητή λίμνη Άγρα, «σκαρφάλωμα» στο παραδοσιακό πετρόκτιστο Άγιο Αθανάσιο κάτω από λαμπερό ήλιο και, τέλος, δροσιά στην καταπράσινη, κελαρυστή Έδεσσα.

Πιο όμορφα από όλα όσα είδαμε και απολαύσαμε ήταν τα παιδιά της Γ’ με το κέφι τους και το χαμόγελό τους, τόσο που δεν είδαμε όλη τη χρονιά, τόσο που ευχόμαστε να τους χαρακτηρίζει πάντα.

Και τέλος, η ευχή της κυρίας Χίζαρη που οργάνωσε την εκδρομή:

όσες εκδρομές και ταξίδια στερηθήκατε,

χίλιες φορές περισσότερα να χαρείτε από εδώ και εμπρός!

Σχολιάστε / Απαντήστε