Οι δmls πλοηγούν τους Ευρωπαίους στη Θεσσαλονίκη

Οι δmls αγαπούν την πόλη τους και πλοήγησαν σε αυτήν τους Ευρωπαίους επισκέπτες της, τα 27 παιδιά και τους καθηγητές τους, που στα πλαίσια προγράμματος Erasmus+ φιλοξενήθηκαν από τους μαθητές και τους καθηγητές του 3ου Λυκείου Ευόσμου.

Το πρωινό της Παρασκευής 31 Μαρτίου δεν ξεναγήσαμε μόνο τους φιλοξενούμενους Ευρωπαίους στη Θεσσαλονίκη αλλά και τους μυήσαμε «χαλαρά» στο «κέφι», στο «μεράκι» και στην «παρέα» μας.

• Τους προσφέραμε κουλούρι Θεσσαλονίκης και σύραμε μαζί τους το χορό τραγουδώντας το «μήλο μου κόκκινο».
  • Τους αφήσαμε να ρίξουν ένα κρυφό βλέμμα σε ένα επεισοδιακό αλλά και ρομαντικό ραντεβού στα λουλουδάδικα.
  • Τους προτρέψαμε να χαρίσουν στους περαστικούς της Πλατείας Αριστοτέλους λουλούδια, για να κερδίσουν το χαμόγελό τους.
  • Τους καμαρώσαμε σε ένα manikin challenge με θέμα τις Incantadas στο ωδείο της Ρωμαϊκής Αγοράς.
  • Τους εμπλέξαμε σε «κόλπα» ταχυδακτυλουργικά στον πεζόδρομο της Αγίας Σοφίας.
  • Τους δώσαμε μια πνοή ανάτασης στο άκουσμα του ?lilium? στο κέντρο της Ροτόντας.
  • Τους παρακινήσαμε να μοιραστούν «δωρεάν αγκαλιές» με τους περαστικούς στην Καμάρα.

Καινούριοι μας φίλοι, Ισπανοί, Πορτογάλοι, Τούρκοι, Ιταλοί, Γερμανοί και Λετονοί, σας χαιρετούμε! Χαρήκαμε τη συντροφιά σας στην αγαπημένη μας πόλη!

Σχολιάστε / Απαντήστε