Εκπαιδευτική επίσκεψη στο οχυρό Ρούπελ

Στις 27 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε η γιορτή της Σημαίας του σχολείου μας στο οχυρό Ρούπελ στον Προμαχώνα Σερρών. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά το μεγαλύτερο συγκρότημα της οχυρωμένης τοποθεσίας κατά μήκος των ελληνοβουλγαρικών συνόρων που φέρει το όνομα ?Γραμμή Μεταξά?. Μετά τον ορισμό του σημαιοφόρου και των παραστατών και την απονομή αριστείων και βραβείων, έγινε ενημέρωση από τον αρμόδιο αξιωματικό σχετικά με την ιστορία, τις πολεμικές επιχειρήσεις και τη σημασία του οχυρού. Ακολούθησε ξενάγηση των μαθητών και καθηγητών μέσα στις υπόγειες στοές του οχυρού και στη συνέχεια ανάγνωση των ονομάτων των ηρώων στο Μνημείο Πεσόντων. Την εκπαιδευτική επίσκεψη διοργάνωσε η φιλόλογος Τριανταφυλλιά Παλαιοχωρινού.

Σχολιάστε / Απαντήστε