Eπίσκεψη στο χωριό SOS

Στις 19 Μαρτίου οι μαθητές των τμημάτων  Α3, Α4 και Α5 στο πλαίσιο του μαθήματος “Πολιτική Παιδεία”, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ελληνικό παιδικό χωριό SOS στο Φίλυρο. Με την συνδρομή των μαθητών και καθηγητών όλου του σχολείου προσφέρθηκε στο χωριό ένα πλυντήριο ρούχων, τρόφιμα και ρουχισμός. Ο κύριος Λουκάς Ίσαρης κοινωνικός λειτουργός και διευθυντής του χωριού SOS, ενημέρωσε  για την ιστορία, τους σκοπούς, τις δράσεις και τα έργα του χωριού.

Στη συνέχεια οι μαθητές επισκέφθηκαν τον ιππικό όμιλο «Cavalor». Στην ξενάγηση που πραγματοποιήθηκε, ενημερώθηκαν  για την αθλητική, θεραπευτική, εκπαιδευτική και ψυχαγωγική   συμβολή της ιππασίας στην ανάπτυξη του παιδιού και για την ιστορία του αθλήματος.

Τους μαθητές συνόδεψαν οι καθηγήτριες Τεπελίδου Σοφία , Χίζαρη Ζωή, Χατζημπαλάση Θεοδώρα και Μόγια Σοφία.