Βουλή των εφήβων – Καλοκαίρι 2014

Το σχολείο μας για μια ακόμη χρονιά συμμετείχε στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Βουλής των Εφήβων  και εκπροσωπήθηκε στην ΙΘ Σύνοδο, που πραγματοποιήθηκε από τις 4 Ιουλίου έως και τις 7 Ιουλίου, από την μαθήτριά μας Ειρήνη Καραπέδη.
Από την Πρώτη Περιφέρεια Θεσσαλονίκης εκλέχθηκαν συνολικά 14 έφηβοι βουλευτές. Η Ειρήνη, μαθήτρια της Γ? τάξης φέτος, ως έφηβη βουλευτής, ανήκε στο Β τμήμα συνεδριάσεων.
Οι «έφηβοι βουλευτές» για πρώτη φορά επεξεργάστηκαν και ψήφισαν, μετά από σχετική εισήγηση του Συνηγόρου του Παιδιού ένα νομοσχέδιο, που αφορά στη λειτουργία των Μαθητικών Κοινοτήτων, προτείνοντας σημαντικές αλλαγές για τη βελτίωση και τον εκσυγχρονισμό του θεσμού.
Επίσης, για πρώτη φορά οι «έφηβοι βουλευτές» είχαν την ευκαιρία να ασκήσουν κοινοβουλευτικό έλεγχο. Ο υπουργός Παιδείας κ. Ανδρέας Λοβέρδος απάντησε σε έξι επίκαιρες ερωτήσεις που κατέθεσαν οι «έφηβοι βουλευτές» για θέματα αρμοδιότητας του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.
Μια ακόμη σημαντική καινοτομία ήταν η πραγματοποίηση ελεύθερης συζήτησης με τους Βουλευτές, οι οποίοι συμμετείχαν στις εργασίες της Συνόδου. Οι «έφηβοι βουλευτές» είχαν την ευκαιρία να θέσουν ποικίλα ερωτήματα σχετικά με θέματα της τρέχουσας επικαιρότητας.
Η διαμονή των εφήβων βουλευτών έγινε στο ξενοδοχείο Divani Caravel και το τετραήμερο των εργασιών της Συνόδου πλαισιώθηκε από ποικίλες πολιτιστικές εκδηλώσεις: οι «έφηβοι βουλευτές» επισκέφθηκαν την Ακρόπολη, παρακολούθησαν παραστάσεις του Φεστιβάλ Εφηβικού Θεάτρου της Στέγης Γραμμάτων και Τεχνών, καθώς και μουσική εκδήλωση από σύνολα των μουσικών σχολείων Παλλήνης και Αλίμου στο Αττικό Θέατρο.
Την ηλεκτρονική εγγραφή του σχολείου μας, την ενημέρωση των μαθητών της Β΄ τάξης για το πρόγραμμα και την οργάνωση των μαθητών κατά τη συμμετοχή τους στις διάφορες δραστηριότητες στα Εργαστήρια Πληροφορικής, είχε αναλάβει  η καθηγήτρια του σχολείου μας Σοφία Τεπελίδου.

Σχολιάστε / Απαντήστε