Ενημερωτική εκδήλωση για τον καρκίνο

Τη Δευτέρα 24 Φεβρουαρίου, πραγματοποιήθηκε ενημερωτική εκδήλωση στο πολιτιστικό κέντρο του Ευόσμου, από την οργάνωση «Γυναίκες στην ογκολογία».

Η δράση εντάσσεται στο πλαίσιο των περιβαλλοντικών προγραμμάτων που εκπονούνται στο σχολείο και οργανώθηκε από τις υπεύθυνες καθηγήτριες  Σοφία Τεπελίδου και Ευδοξία Καρανικολάου. Στην εκδήλωση προσκλήθηκαν μαθητές, γονείς, καθηγητές και πρόσωπα της τοπικής και ευρύτερης κοινωνίας.

Οι κυρίες Έλενα Φούντζηλα παθολόγος-ογκολόγος, Σοφία Λαμπάκη πνευμονολόγος, Χριστίνα Μαυροματάκη γυναικολόγος, μίλησαν για τους περιβαλλοντικούς και κληρονομικούς παράγοντες του καρκίνου, για τις σύγχρονες θεραπευτικές μεθόδους, κυρίως για την πρόληψη, και έδωσαν απαντήσεις στις ερωτήσεις του κοινού.

Σχολιάστε / Απαντήστε